Kategórie
 
 
 
 
 

Čo je DTD, LTD, MDF a ABS?

14. 2. 2013

MDF je drevovláknitá doska s veľmi kompaktnou štruktúrou a vďaka tomu sa dobre opracováva. Preto je obľúbená u ľudí, ktorí by chceli tvarované dvierka ale majú obmedzené financie. Vyrába sa bez použitia lepidiel. Do MDF dosky sa dajú jednoducho vyfrézovať rôzne profily alebo tepelne pod vákuom nalepiť fóliu a tak vytvoriť akýkoľvek dezén. Alebo sa MDF dosky priamo lakujú lesklým či matným lakom.

← späť na Aktuality

HDF je skratka pre dosku z vlákien na báze dreva, lisovanú pod veľkým tlakom. Používa sa napríklad na chrbty skriňového nábytku.

DTD je skratka pre drevotrieskovú dosku bez povrchovej úpravy. Drevené triesky sú zlepené fenol-formaldehydovou živicou. Takto neupravená doska sa nepoužíva v nábytkárstve ale skôr na stavbách a v priestoroch, kde sa vyžaduje lacnejší materiál na rôzne účely.

LTD alebo DTDL je laminovaná drevotriesková doska s laminátovou vrstvou s rôznymi dezénmi. LDT je vďaka laminátovej vrstve odolná voči vode a mechanickému poškodeniu. Namiesto laminátovej vrstvy sa používa aj prírodná dyha. Dyhované dosky potom majú na povrchu skutočné drevo.Pri výbere nábytku si dajte pozor na imitáciu laminovanej drevotriesky. Častokrát je pri lacnom nábytku použitá drevotrieska kašírovaná iba papierom s potlačou imitácie dezénu ale takýto papierový povrch nie je odolný, čím vznikajú napr. "kolečká od pohárov".

ABS hrany je označenie pre kvalitné nábytkové hrany. Sú vyrobené z Akrylonitril-butadién-styrénu, čo je ekologický materiál. Oproti štandardným papierovým hranám sa vyznačujú vyššou odolnosťou proti mechanickému namáhaniu a taktiež odolnosťou voči vode. Preto sú nevyhnutnou súčasťou nábytku, najmä v kúpeľni a kuchyni. Tieto nábytkové hrany sa vyrábajú v rôznych hrúbkach a šírkach.

← späť na Aktuality

 

 
 
 
Navštívili ste
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia