Kategórie
 
 
 
 
Filter parametrov
 
 

10 rád ako zariadiť kuchyňu spojenú s obývačkou

kuchyna s obyvackou4.2.2021

Koncept kuchyne spojenej s obývačkou je čoraz populárnejší. Dôvodov je hneď niekoľko. Otvorený priestor funguje ako centrum vášho domu či bytu, ktoré predstavuje ideálne miesto na spoločné rodinné chvíle. Prepojené miestnosti ocenia aj mamičky, ktoré budú mať svoje ratolesti pod dohľadom aj pri príprave obeda.

Ako však priestor zariadiť tak, aby bol moderný, útulný a zároveň maximálne funkčný? Inšpirujte sa našimi desiatimi radami, ktoré vám pomôžu otvorený priestor využiť čo najefektívnejšie. 

← späť na Zoznam blogov

 

1.    Venujte dostatok času plánovaniu

Zariaďovanie veľkého multifunkčného priestoru si vyžaduje všetko dôsledne naplánovať. Aby ste priestor využili efektívne, je dôležité premyslieť si, akú časť má tvoriť kuchyňa, akú obývačka a či doň zakomponujete aj jedálenský kút. Obývacia zóna je síce vo väčšine prípadov väčšia, no rozhodnutie závisí skutočne len od vašich preferencií. 

Nezabudnite vždy rozmýšľať o oboch zónach súčasne. Pri výbere nábytku a doplnkov vám to pomôže predísť mnohým problémom a vytvoriť jednotný priestor. 

kuchyna s obyvackou


2.    Určite symbolickú hranicu medzi zónami

Príliš veľký otvorený priestor môže pôsobiť chladne a neútulne. Riešením je prvok, ktorý obe zóny opticky rozdelí. Môže ním byť napríklad kuchynský ostrovček, ktorý funguje ako hranica kuchyne a obývačky. Zároveň vám poskytne množstvo pracovného priestoru, ktorý pri varení určite oceníte. 

Pri priestoroch s menšou rozlohou môžete ostrovček nahradiť zaujímavým kobercom. Umiestnite ho do stredu obývacej časti, vďaka čomu získate opticky oddelený priestor.

Ak radi experimentujete, nebojte sa zvoliť rôznofarebné steny. Takzvaná farebnosť tón v tóne nepôsobí rušivo a priestor opticky rozdelí. Pri rôznofarebných stenách však zvoľte jednotnú farbu dverí, prahov a stropu. 

 

moderna kuchyna


3.    Dbajte na jednotný štýl

Kľúčom k vytvoreniu modernej a vkusnej kuchyne spojenej s obývačkou je zariadenie v jednotnom štýle. Sortiment nábytku je v súčasnosti skutočne veľkorysý. Pracujte napríklad so štruktúrou dreviny či presklenými prvkami. Nezabudnite však tieto prvky zakomponovať do oboch častí priestoru. 

Dôležité je aj zjednotiť farby zariadenia oboch miestností. Vyhnúť by ste sa mali kontrastným farbám. Ak napríklad zvolíte kuchynskú linku v bielej farbe, s bielou alebo jej odtieňmi by ste mali pracovať aj v obývacej časti. 

 


4.    Umiestnite nábytok ďalej od stien

Ďalším spôsobom, ako otvorený priestor zútulniť, je umiestniť sedačku, kreslá alebo jedálenský stôl do priestoru. Dobre rozmiestnený nábytok vám pomôže miestnosť rozdeliť na kuchynskú a spoločenskú zónu.

Vo väčších priestoroch bude skvelo fungovať napríklad sedacia súprava Hugo, ktorú môžete vďaka čalúnenej zadnej časti pokojne umiestniť aj do stredu miestnosti. Nezabudnite ju otočiť smerom od kuchynskej zóny, aby ste vytvorili pocit súkromia. 

 

kuchyne na mieru


5.    Investujte do tichých a výkonných kuchynských spotrebičov

Súčasťou otvorenej kuchyne by mal byť aj kvalitný a výkonný odsávač. Ten zabráni prenikaniu kuchynských pachov do obývacej časti. Pri výbere sa riaďte veľkosťou miestnosti. Kým pri menších kuchyniach postačí digestor s výkonom do 320 metrov kubických za hodinu, väčšie miestnosti si vyžadujú výkon aspoň 500 metrov kubických za hodinu.

Pobyt v obývacej časti priestoru môže znepríjemniť aj príliš hlučná umývačka riadu či mikrovlnná rúra. Snažte sa preto eliminovať hluk v kuchyni výberom spotrebičov s nízkou hlučnosťou. 

Ďalšou možnosťou, ako si poradiť s nápadnými kuchynskými spotrebičmi, je skryť ich za dvierka kuchynských skriniek. Vstavané kuchynské spotrebiče splynú s okolím a priestor opticky zjednotia.

 


6.    Opakujte obľúbený prvok v oboch zónach

Skvelou možnosťou, ako oba priestory nenápadne prepojiť, je opakovať jeden dizajnový prvok v kuchynskej aj obývacej časti. 

Staviť môžete napríklad na rovnaký vzor na vankúšoch či koberci a obruse. Rovnako môžete pracovať aj s farbami. Aj keď by ste sa vo všeobecnosti mali vyhnúť kontrastným farbám, jedna kontrastná farba použitá na doplnkoch v oboch zónach miestnosti opticky prepojí.

 


7.     Stavte na minimalizmus

Napriek otvorenému konceptu môže kuchyňa spojená s obývačkou najmä v menších panelákových priestoroch pôsobiť stiesnene. Pri výbere nábytku preto zvoľte svetlé farby, ktoré miestnosť opticky zväčšia. 

Vyhnúť by ste sa mali aj výrazným úchytkám na skrinkách a zásuvkách. Obývaciu stenu podľa vašich predstáv si vytvoríte napríklad so sektorovým nábytkom Tetris. Môžete ho jednoducho prispôsobiť dispozičným možnostiam priestoru. Bezúchytkové dvierka s otváracím systémom “Push” nebudú v spojenom priestore pôsobiť rušivo. 

 


8.    Nezabudnite na dostatok úložného priestoru

Zrejme najväčšou nevýhodou kuchyne spojenej s obývačkou je, že kuchyňa je takpovediac na očiach každej vašej návštevy. Preto je veľmi dôležité, aby v nej bol poriadok a aby každá vec mala svoje miesto.

Riešením je napríklad kuchynská linka ALFA ZZ 2, ktorá vám poskytne dostatok úložného priestoru. Nepriehľadné skrinky zase skryjú všetko, čo by mohlo narušiť poriadok vo vašej kuchyni.

 

tmava kuchyna

9.    Zvoľte vhodné osvetlenie

Práca v kuchyni si vyžaduje dostatočne silné svetlo, no v obývacej časti by príliš jasné osvetlenie pôsobilo rušivo. Prispôsobte preto osvetlenie každej miestnosti zvlášť.

Do kuchynskej časti sú vhodné najmä bodové LED svetlá. O dostatočné osvetlenie priestorov na prípravu jedál sa postará aj na to určené podlinkové osvetlenie. Zaujímavý dizajnový detail vytvoríte pomocou závesných svietidiel umiestnených nad ostrovčekom či jedálenským stolom.

Do priestorov obývačky zvoľte okrem hlavného stropného svietidla aj stojacu lampu. Tá priestor zútulní a poskytne Vám dostatok svetla na čítanie či prácu na počítači.

 

planovanie novej kuchyne


10.    Vyhnite sa obkladačkám

Obkladačky za kuchynskou linkou v tradičnej uzavretej kuchyni môžu jednoznačne pôsobiť štýlovo. Pri zariaďovaní otvorenej kuchyne spojenej s obývačkou sa im však radšej vyhnite. 

Kuchyňa s obkladačkami by v porovnaní so spoločenskými priestormi pôsobila príliš technicky. Optické prepojenie oboch miestností by tak bolo omnoho náročnejšie. Ako alternatíva k obkladačkám skvelo funguje napríklad laminát alebo sklo.

 

slovensky kuchynsky nabytok

Zhrnutie na záver 


Kuchyňa spojená s obývačkou je dnes už súčasťou väčšiny moderných domácností. Pri jej zariaďovaní síce platia iné princípy ako pri klasickej kuchyni, no s našimi radami to určite hravo zvládnete.
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia