Kategórie
 
 
 
 
Filter parametrov
 
 

Na čo všetko by ste mali myslieť pred rekonštrukciou domu či bytu?

Rekonštrukcia domu 113.07.2020

Stojíte pred rozhodnutím, či sa pustiť do rekonštrukcie staršieho domu alebo bytu? Skôr, než sa pustíte do plánovania, si prečítajte náš článok. Dozviete sa, na čo nezabudnúť a na čo sa pri rekonštrukcii pripraviť, aby vás nič neprekvapilo. K tomu pridáme aj niekoľko praktických tipov na výber zariadenia a nábytku. 

 

← späť na Zoznam blogov

Stavba nového alebo rekonštrukcia starého domu?

 

Zvažujete, či sa pustiť do rekonštrukcie staršieho domu, alebo kúpiť či postaviť nový? Táto dilema je veľmi častá. Univerzálna správna odpoveď neexistuje, no obe možnosti majú svoje výhody aj nevýhody:

Stavba nového domu

Výhody:

  • Bývanie presne podľa svojich predstáv - voľnosť pri návrhu dispozície aj materiálov
  • Predvídateľný rozpočet
  • Voľný výber pozemku a okolia

Nevýhody:

  • Absencia historického charakteru miesta
  • Nutnosť realizácie komplexného projektu

Rekonštrukcia starého domu

Výhody:

  • Väčšinou spojená s nižšími finančnými nákladmi (v závislosti od rozsahu rekonštrukcie)
  • Charakter a atmosféra stavby, čaro okolia
  • Väčšinou nie je potrebné realizovať rozsiahle zemné práce (základy)
  • Citová väzba, uchovanie spomienok
  • Nie je nutné sťahovanie

Nevýhody:

  • Neviditeľné vady a problémy, z ktorých pramenia nepredvídateľné náklady 
  • Obmedzené možnosti úpravy - nemožnosť meniť orientáciu stavby a nosné steny

Vytvorte si presný plán

Známa anekdota hovorí, že Slováci radi trávia leto na „malte“. Nemajú však na mysli známy stredomorský ostrov, ale stavbu, rekonštrukciu svojho bytu či domu. Ak ste sa aj vy rozhodli pre rekonštrukciu, je potrebné ju dôkladne naplánovať. A to do najmenších detailov. Ak ide o veľkú rekonštrukciu, nechajte si urobiť nákresy, odhady cien alebo vizualizácie zariadenia interiéru. Nenechajte nič na náhodu. Ak si objednávate novú kuchyňu, sedačku, posteľ či iný kus nábytku väčších rozmerov, informujte sa o termíne dodania. Vyvarujte sa situácii, že vám nová kuchyňa príde skôr, ako budete mať miestnosť kompletne pripravenú na inštaláciu. 

Rekonštrukcia domu 2

Rátajte s neočakávanými nákladmi

Ak sa rozhodnete rekonštruovať dom alebo byt, pripravte si dostatočnú finančnú rezervu. To, koľko bude celá rekonštrukcia stáť, závisí od viacerých faktorov - okrem iného rozsahu stavebných prác a použitých materiálov. Pri rekonštrukcii sa zároveň môžu objaviť nepredvídateľné problémy a vady, ktoré si vyžadujú dodatočné investície. Vo všeobecnosti sa preto doporučuje nechať si finančnú rezervu aspoň 10 až 20 %.

Odborník alebo svojpomocná rekonštrukcia?

Ak chcete ušetriť a disponujete potrebnými znalosťami a skúsenosťami, do rekonštrukcie sa môžete pustiť aj svojpomocne. V takom prípade však musíte do rekonštrukcie investovať omnoho viac času a súčasne si pripraviť pevné nervy. A to v niektorých prípadoch nemusí byť jednoduché, najmä ak plánujete skutočne rozsiahlu rekonštrukciu. Nevýhodou svojpomocnej rekonštrukcie je, že ľahko môžete naraziť na problém, ktorý sami nebudete vedieť vyriešiť. Vždy sa však môžete obrátiť na odborníka, ktorý vám s rekonštrukciou pomôže. V horšom prípade však môžete dokonca sami spôsobiť problém, ktorý celú rekonštrukciu predĺži a predraží. 

Zoberte to od podlahy

Rekonštrukcia nie je len vymaľovanie stien novou farbou. Je potrebné zamyslieť sa aj nad výmenou elektro alebo vodoinštalácie. Myslite na to, že za posledné roky vo vašej domácnosti pribudlo veľa nových elektrospotrebičov. Pôvodné hliníkové káble majú svoju životnosť a tendenciu sa lámať. Je preto vhodné vymeniť ich za nové, medené. Súčasné normy už totiž hliníkové káble neodporúčajú. Elektroinštalácia je dôležitá jednak z pohľadu toho, aby vám všetky spotrebiče fungovali bez ťažkostí a súčasne je to aj otázka bezpečnosti, ochrany života a zdravia. Odporúčame vám vyhľadať elektrikára s dobrými referenciami, ktorý vám s tým pomôže. Rovnako by ste nemali podceniť rady a schopnosti inštalatéra aj v prípade výmeny vodovodných trubiek.

Rekonštrukcia domu 3

Ako nájsť dobrých remeselníkov?

Hovorí sa, že remeslo má zlaté dno. Napriek tomu môže pomerne náročné nájsť dobrých a spoľahlivých remeselníkov. Nezáleží, či ide o maliara, pokladača kachličiek alebo inštalatéra. Ak nemáte nikoho, kto by vám s tým vedel pomôcť, obráťte sa na svojich priateľov a známych. Každý z nich raz za čas potrebuje služby remeselníkov, a tak vám určite radi poskytnú referencie na odborníkov.. Druhou možnosťou sú referencie na internete. Niektorí remeselníci majú svoje vlastné webové stránky, na ktorých zverejňujú aj fotografie svojich prác. Výbornou alternatívou sú aj sociálne siete a diskusné fóra, kde ľudia riešia obdobné problémy. Často tam dokážete nájsť odporúčania na schopných ľudí.

Uprednostnite kvalitu

Každý z nás vie, že prestavba domácnosti zhltne veľa peňazí a času. Pri výbere stavebných materiálov a nábytku však platí jednoduché pravidlo. Uprednostnenie kvality sa vždy vyplatí. Lacné a nekvalitné výrobky majú totiž kratšiu životnosť. Nové omietky, farby na stenách, alebo kuchynskú linku predsa nemáte iba na jednu sezónu. Iba taká rekonštrukcia má zmysel, ktorá prináša radosť do vášho domova. Preto uprednostnite radšej menej kusov nábytku, ale o to kvalitnejšie.

Nezabúdajte na susedov

Rekonštrukcia domu či bytu si v závislosti od rozsahu prác môže vyžiadať niekoľko dní, týždňov, alebo dokonca mesiacov. Myslite pritom aj na svojich susedov - či už pôvodných, alebo nových, pokiaľ sa budete do zrekonštruovaného domu ešte len sťahovať. Vopred ich informujte o nastávajúcej rekonštrukcii a jej odhadovanej dobe a ospravedlňte sa za možný diskomfort.

Dôležité rady na záver

  • Pri rekonštrukcii domu postupujte vždy od strechy domu nadol. 
  • Ak meníte okná, urobte tak skôr, ako si dáte zatepliť fasádu domu. 
  • Na tienenie môžete použiť nielen vnútorné, ale aj vonkajšie žalúzie. Do módy sa momentálne vracajú aj rolety. 
  • Ak zasahujete do nosných stien, odporúčame každý krok skonzultovať so statikom.
  • Odstránenie starej podlahy či kuchynskej linky môže priniesť rôzne prekvapenia. Neraz totiž prichádzajú do styku s vlhkosťou. Pred inštaláciou nových prvkov je potrebné všetky plesne či hmyz odstrániť a miesto poriadne dezinfikovať. 
  • Nezabudnite aj na dostatok odkladacieho priestoru, kde uschováte všetky potrebné veci. Ak hľadáte nábytok do svojho novo zrekonštruovaného domu, vyberajte nábytok od slovenského výrobcu s mnohoročnými skúsenosťami. V ponuke Drevony nájdete kvalitný a moderný nábytok, s ktorým si vytvoríte domácnosť svojich snov. 

 

← späť na Zoznam blogov

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia