Kategórie
 
 
 
 
Filter parametrov
 
 

Ako na usporiadanie kuchyne

usporiadanie kuchynskej linky

27.9.2023

Kuchyňa je miesto, v ktorom pripravujeme lahodné jedlá, vychutnávame si ich za jedným stolom so svojou rodinou, experimentujeme s novými receptami alebo sa rozčuľujeme nad pripálenými koláčmi. Nie je nič horšie, ako prežívať chaos v kuchyni, ktorý je spôsobený nepraktickou dispozíciou kuchyne. Prečítajte si, ako usporiadať kuchyňu tak, aby ste sa pri varení nezbláznili a mohli sa v priestore pohybovať ľahko bez prekážok.

 

 

Prečo je dôležité myslieť na to ako dispozične využiť kuchynu

Kuchynskú linku musíte vyberať v závislosti od veľkosti vašej kuchyne. Existuje niekoľko typov kuchynských liniek, ale nie každá sa hodí do malých priestorov. Umiestnenie pracovnej plochy, úložného priestoru a spotrebičov závisí od tvaru kuchynskej linky. Od správneho dispozičného usporiadania kuchyne sa odvíja praktickosť pri príprave jedál a udržiavania poriadku v kuchyni. 

 

Základné tvary kuchynský liniek

Aj pri zariaďovaní kuchyne môžete aplikovať rôzne dizajnérske trendy. Všetko záleží od veľkosti vašej kuchyne. Niektoré typy kuchynských liniek sa hodia skôr do väčších priestorov, iné poskytujú dostatok úložného priestoru a pracovnej plochy aj v užších kuchyniach. Poďme si predstaviť základné tvary kuchynských liniek.

 

  • rovné kuchynske linky

Rovná kuchynská linka predstavuje najjednoduchší typ kuchynskej linky spomedzi celého zoznamu. Je ideálnou voľbou do bytov a malo priestorových kuchýň. Všetky kuchynské spotrebiče sú umiestnené na jednej stene, vďaka čomu máte pri práci ľahký prístup ku všetkému, čo potrebujete. Svojím dizajnom výrazne šetrí miesto a tiež čas pri čistení a utieraní povrchov. Prakticky využíva dostupný priestor, preto si môžete byť istí, že bude vaša kuchyňa vždy čistá a uprataná. Napriek svojmu jednoduchému dizajnu v kuchyni pôsobí elegantným dojmom. 

rovna kuchynska linka

  • kuchynské linky v tvare L

Najuniverzálnejším typom všetkých kuchynských dizajnov je kuchynská linka v tvare L. Je populárnou voľbou pri zariaďovaních menších, ale aj väčších kuchynských priestorov. Ponúka dostatok úložného priestoru a voľnosť pohybu pri príprave jedál, pretože spĺňa požiadavky magického trojuholníka. Pracovný magický trojuholník označuje optimálnu vzdialenosť medzi chladničkou, drezom a rúrou. Tento koncept sa využíva pri plánovaní usporiadania kuchyne, aby bolo varenie čo najefektívnejšie. Príprava jedál sa začína pri chladničke, z ktorej si zoberieme suroviny, presunieme sa na ich očisteniu k drezu a nakoniec k rúre na varenie. 

 

Kuchynská linka v tvare L má rohový dizajn a ťahá sa pozdĺž stien tak, aby zvierali kolmý uhol a tým vytvorili písmeno L. Chladnička je zvyčajne umiestnená na jednom konci, rúra na druhom a drez je v strede. Kuchynská linka v tvare L je skvelá v tom, že vytvára otvorený priestor. Ak chcete do kuchyne dostať ešte viac svetla umiestnite časť linky pod okno a vyberajte skrinky vo svetlých farbách. Ilúziu otvoreného priestoru získate aj použitím otvorených políc. 

 

Vo väčších priestoroch je moderné kuchyňu v tvare L kombinovať s kuchynským ostrovčekom, ktorý môžete využiť ako ďalší pracovný priestor alebo jedálenský kútik.

kuchynska linka v tvare l

  • kuchyne do U

Dizajn kuchynskej linky v tvare U je rovnako univerzálny ako kuchyne v tvare L. Svoje využitie si nájdu vo väčších, ale aj menších kuchyniach. Keďže ide o kuchynskú linku, ktorá je rozložená po 3 stenách miestnosti poskytuje oveľa viac úložného priestoru. Je tiež veľmi praktickým riešením, pretože spomínaní “magický trojuholník” tu funguje veľmi efektívne. V kuchyni v tvare U sa pohybuje ľahko a prakticky a aj keď sa v nej budete nachádzať dvaja nebudete si pri príprave jedla prekážať. 

 

Keďže je rozmiestnená po 3 stranách, môže miestami pôsobiť stiesnením dojmom. Trochu vzdušnosti a otvoreného priestoru môžete docieliť tým, že na jednej stene vymeníte uzatvorené horné skrinky za otvorené police. Finálny vzhľad môžete zlepšiť aj použitím zaujímavej dlažby. 

 

Ako vidíte na obrázku, jednu časť pultu môžete využiť ako moderný barový pult alebo jedálenský stôl. 

kuchyna v tvare u

  • paralelne

Paralelný typ kuchynskej linky sa hodí do úzkej kuchyne. Jej dizajn spočíva v tom, že má pult a skrinky umiestnené na dvoch protiľahlých stranách a v strede je voľný priestor na pohyb po kuchyni. Umiestnenie pultu na oboch stranách umožňuje praktickú prípravu jedál a ľahký presun po kuchyni. Najlepšie urobíte, keď jeden spotrebič napr. chladničku umiestnite na jednu stranu a varnú dosku na druhú stranu. Týmto spôsobom sa vám podarí zabrániť prípadnej kolízií v kuchyni. 

 

Aby paralelné kuchyne nepôsobili preplnene, siahnite po svetlejších farbách a vyhnite sa veľkému počtu vysokých skriniek. 

paralelna kuchynska linka

  • kuchyne s ostrovčekom

Kuchyne s ostrovčekom sú v súčasnosti najviac trendy spôsob, ako si zariadiť kuchyňu. Bohužiaľ, nie sú šťastnou voľbou v malých kuchyniach. Na umiestnenie kuchynského ostrovčeka musíte disponovať veľkou kuchyňou. Kuchynská linka môže byť v podstate akéhokoľvek typu, ale najviac sa využíva v kombinácií s kuchynskou linkou v tvare L alebo U. 

 

Ostrovček je ústredný prvok kuchyne tohto typu a predstavuje pracovnú plochu, ktorá sa nachádza v strede miestnosti nezávisle od kuchynskej linky. Ostrovček môžete v kuchyni použiť ako priestor na prípravu jedál, stolovanie alebo na ňu môžete nainštalovať drez či varnú dosku. Dôležité je, aby bol umiestnený v dostatočnej vzdialenosti od kuchynskej linky, a to 90 - 110 cm. 

kuchany s ostrovcekom

  • kuchyne s poloostrovčekom

Narozdiel od samostatne stojaceho ostrovčeka je poloostrovček pripojený ku kuchynskej zostave. Je skvelou alternatívou je ľudí, ktorí nemajú v kuchyni dostatok miesta na voľne stojacu pracovnú plochu v priestore. Využitie poloostrovčeka je výhodné v prípade, že chcete kuchyňu rozdeliť na 2 zóny alebo ju oddeliť od susedných miestností. Tiež pôsobí ako zaujímavý estetický prvok. Nevyužite len jeho praktickosť, ale premeňte ho na ústredný prvok vašej kuchyne. Skúste sa pohrať s odtieňmi farieb a vzormi. Pútavo môže vyzerať napríklad mramorový dizajn, vzorové dlaždice, pastelová zelená alebo sýta tmavomodrá, ktorá bude pekne kontrastovať s bielymi skrinkami. Ak chcete poloostrovček využívať na príležitostné stolovanie, inštalácia závesných svietidiel môže tiež urobiť svoje čaro.

kuchyna s poloostrovcekom

Aké parametre je dôležité riešiť pri kuchynskej linke

Okrem estetickosti by ste mali pri zariaďovaní kuchyne myslieť aj na jej praktickú stránku. Pri usporiadaní kuchyne je dôležité zvážiť výšku a hĺbku kuchynskej linky. 

  • výška

Správna výška kuchynskej linky zabezpečí bezproblémové vykonávanie bežných úloh v kuchyni, ako je príprava jedál. Štandardná výška pracovnej dosky je okolo 90 cm. Ako však zistiť či je vhodná aj pre vás? Postavte sa k pracovnej doske vzpriamene s rukami vedľa seba a ohnite ruku v lakti do pravého uhlu ako keď krájate zeleninu. Vaše ruky by mali byť 15 cm nad pracovnou doskou. Cítite sa pohodlne? Potom vám výška vyhovuje. Výška kuchynského drezu by mala byť taká, aby ste si pri umývaní zbytočne nezaťažovali chrbát.

 

Naopak, varná plocha sa umiestňuje nižšie nad úrovňou pracovnej dosky. Vaše ruky by mali byť tak 10 cm nad varnou doskou.

  • hĺbka

Trávite v kuchyni veľa času a používate pri varení rôzne spotrebiče? V tom prípade sa vám určite zíde hlbšia kuchynská linka, do ktorej budete môcť umiestniť všetko potrebné od kuchynských spotrebičov po hrnce, panvice, nádoby a iné príslušenstvo. Ľudia si väčšinou vyberajú 60 cm hlbokú kuchynskú linku, ktorá poskytuje dostatok priestoru.

 

Rozdelenie kuchyne na zóny

Kuchyňa je najpoužívanejšou miestnosťou v dome, preto je dôležité sa v nej vedieť orientovať. Či už ráno potrebujete pripraviť svojim deťom raňajky alebo nedeľný obed pre celú rodinu, varenie je úplne iné, keď máte v kuchyni poriadok. Rozdelením kuchyne na 4 zóny zabránite vzniku chaosu a vytvoríte prepojený priestor, ktorý vám uľahčí prípravu jedál. 

 

Na správne usporiadanie zón sa využíva už spomínaný pracovný trojuholník, ktorý zabezpečí optimálnu vzdialenosť medzi jednotlivými zónami, aby neboli od seba príliš ďaleko, ale ani príliš blízko. 

 

  • zóna skladovania

V zóne skladovania nesmú chýbať priestory na uskladnenie potravín či už sú to ingrediencie, ktoré potrebujete uchovávať v chlade alebo v špajzi. Je vhodné ich umiestniť na začiatok alebo na konci kuchyne. 

 

  • umývacia zóna

Umývacia zóna musí obsahovať drez s umývadlom prípadne umývačku riadu. Tiež by ste mali myslieť aj na odkladanie umytých riadov na odkvapkávaciu dosku. 

 

  • zóna pracovania

Pracovná zóna slúži na prípravu jedla, preto by sa mala nachádzať v blízkosti zóny varenia. V tomto priestore by ste mali umiestniť výsuvné organizéry na nože, príbory a zásuvky na mixéry alebo pracovné dosky. Pracovná plocha by mala byť čistá a priestranná bez zbytočností, aby ste mali dostatok miesta na krájanie.

 

  • zóna varenia

V zóne varenia by sa mali nachádzať hlavné spotrebiče na varenie ako je varná doska, digestor alebo rúra. Tiež by ste mali mať v skrinkách uložené hrnce, panvice, pekáče a varechy. Keďže budete chcieť svoje jedlo v procese aj ochutiť, pripravte si v blízkosti bylinky a korenie. Chladničku určite neumiestňujte v blízkosti rúry na pečenie, pretože môže dochádzať k prenosu tepla a zvýšenie spotreby energie.

← späť na Zoznam blogov

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia