Kategórie
 
 
 
 
Filter parametrov
 
 

Ako si urobiť smart domácnosť

smart domacnost19.9.2023

 

V dnešnej dobe, kedy nás technológia obklopuje doslova na každom kroku čoraz viac ľudí hľadá spôsoby, ako si aj vo svojej domácnosti uľahčiť každodenné činnosti. Smart domácnosť nielenže ponúka pohodlie, ale využíva sa aj na zabezpečenie ochrany domu a pozemku. V tomto článku sa dozviete, ako si vytvoriť smart domácnosť a aké sú jej výhody alebo nevýhody.

 

Čo dokáže dnešná smart domácnosť

Smart domácnosti ponúkajú pomôcky, technológie a vymoženosti, vďaka ktorým niekedy nemusíte pohnúť ani prstom. Tieto zariadenia viete ovládať prostredníctvom telefónu, tabletu alebo hlasového asistenta. 

  • osvetlenie

Viete, že si môžete regulovať intenzitu svetla a meniť osvetlenie každej miestnosti počas dňa? Ak viete, že prídete z práce neskoro večer, môžete si nastaviť takú silu osvetlenia, ktorá vám po dlhom a náročnom dni nebude prekážať. Alebo si viete nastaviť osvetlenie, ktoré vytvorí romantickú atmosféru pre vašu druhú polovičku. Všetko si viete dopredu naplánovať aj na diaľku cez svoj smartfón alebo priamo v dome cez Hub, ktorý si opíšeme neskôr. V smart domácnostiach sa tiež používajú aj senzory pohybu, ktoré vám zapnú svetlo pri vstupe do miestnosti. Keď idete na dovolenku a bojíte sa vykradnutia, môžete si nastaviť prepínanie svetiel, aby sa zvonku zdalo, že je stále niekto doma.

  • audio systém

Ďalej si môžete nastaviť a pospájať audio systémy, ktoré máte umiestnené vo viacerých miestnostiach. Tie ovládate centrálnym hlasovým systémom, ako napríklad Echo od Amazonu alebo Nest od Googlu. Celý audio systém máte prispôsobený vašej domácnosti, repráky vám umiestnia audio profesionálni do každej miestnosti a smart audio prispôsobí zvuk podľa polohy reprákov a veľkosti miestnosti, aby všetko znelo tak ako má. Táto vymoženosť je ideálna pre audiofilov, ktorý si potrpia na kvalitný zvuk. S kvalitným audio systémom sa vám podarí premeniť obývačku na vlastné kino. 

  • zásuvky

Smart domácnosť vám nezaručuje len lepší komfort počas lenivých dní plných ničnerobenia, ale stará sa aj o váš ekonomický komfort. Smart zásuvky sú technológiou, ktoré sa na tomto aktívne podieľajú. Tak isto ako pri osvetlení aj zásuvky môžete zapínať a vypínať na diaľku cez smartfón. Týmto spôsobom si môžete naplánovať, ktoré zariadenia budú vypnuté, kým nie ste doma alebo naopak čas, kedy sa zapne vaša smart TV, smart spotrebiče, nabíjacie stanice a iné. V neprítomnosti tak zariadíte, aby vám zariadenia, ktoré nepoužívate zbytočne neťahali elektrinu. Smart zásuvky tiež zobrazujú, koľko energie spotrebujete, čím môžete upraviť a obmedziť využívanie niektorých zariadení.

  • zabezpečenie

Asi najdôležitejšou súčasťou smart domácností je samotné zabezpečenie vášho objektu. To zahŕňa smart zámky, ktoré odomykáte bez kľúču a dokážete ich monitorovať cez aplikáciu, senzory pohybu v okolí pozemku, senzory okien a dverí, ktoré vám pošlú notifikáciu, ak niektoré z nich nie sú zatvorené a samozrejme aj bezpečnostné kamery v prípade vlámania. Tie vám taktiež posielajú záznamy priamo do vášho zariadenia. 

 

smart zamok

 

  • kamery

Bezpečnostné kamery sa používajú už veľmi dlho  na stráženie firemných objektov, skladov alebo štátnych zariadení. So smart kamerami môžete ochrániť aj svoj domov. 

 

Najčastejšie sú umiestňované z vonku budovy alebo v miestnostiach, kde máte najcennejší majetok, ako napríklad garáže. Smart kamery automaticky ukladajú záznamy na offline nosič v blízkosti kamier, alebo priamo na cloud, z ktorého si záznamy môžete pozrieť kdekoľvek. Smart kamery majú možnosť monitorovať svoje vlastníctvo aj s live možnosťou, aby ste vedeli, čo sa deje v aktuálnom momente.

 

smart kamera

  • meteostanice

Základnou funkciou vo vašom Hube je aj meteostanica, ktorá vám vždy ukáže najaktuálnejšie počasie vo vašej lokalite. Ak chcete získať presnejšie údaje, akými sú teplota, predpoveď počasia, vlhkosť alebo kvalita vzduchu, môžete si dokúpiť externé meteostanice, ktoré všetky tieto parametre zaznamenávajú v danom momente a varujú vás pred nepriaznivými situáciami. Pri zhoršení počasie alebo výskyte búrok môže byť meteostanica spojená s ostatnými technológiami domu, a tak vás chrániť pred hroziacim nebezpečenstvom. 

  • smart spotrebiče

Chcete si uľahčiť prácu a sledovať aktuálny stav spotrebičov vo vašej kuchyni? Potom je výborným nápadom zaobstarať si do svojej domácnosti smart spotrebiče. Vďaka smart spotrebičom si viete - predhriať rúru na diaľku, sledovať teplotu v chladničke, objednať si potraviny priamo na dotykovej obrazovke na chladničke, zapnúť umývačku riadu a sledovať kedy bude hotová, predhriať sporák alebo zapnúť digestor. 

 

smart spotrebice

  • smart TV

So smart TV si môžete vylepšiť zážitok z klasického sedenia pred telkou. Smart TV vám umožní ovládať televíziu hlasom, pustiť si streamovacie služby, spojiť ju s vašim audio systémom, alebo dokonca spojiť televíziu so smartfónom. Čo je ešte okrem smart zariadení nevyhnutnou súčasťou modernej obývačky? Funkčný smart systém zabezpečí vizuálny video a audio zážitok, ale kvalitná pohovka zaručí pohodlné pozeranie filmu. 

 

Výhody a nevýhody smart domácnosti

Technológie v smart domácnostiach síce zvyšujú komfort a efektivitu, ale existuje aj niekoľko vecí, ktoré by ste mali zvážiť pred tým, ako sa pustíte do vytvorenia modernej domácnosti. 

 

Výhody:

  • vzdialený prístup 

Vzdialený prístup vám umožňuje ovládať svoju domácnosť aj, keď ste na dovolenke a kontrolovať podozrivé aktivity. 

  • jednoduché a pohodlné ovládanie

Jednoduché a pohodlné ovládanie umožňuje využívanie smart zariadení naozaj pre všetkých. Väčšinou fungujú cez aplikáciu v telefóne alebo na báze hlasového asistenta.

  • uľahčenie každodenného života 

Smart zariadenia vám dokážu ušetriť čas a zjednodušiť každodenný život. Ak náhodou zabudnete vypnúť svetlo, môžete tak urobiť dodatočne z pohodlia postele bez toho, aby ste museli niekam chodiť.

  • úspora peňazí za energiu

Ako sme už spomínali aj v časti o smart zásuvkách, tieto zariadenia dokážu výrazne znížiť spotrebu energie, pretože umožňujú nastavenie ekologicky úsporných režimov. Okrem toho môžete pravidelne sledovať spotrebu vašich energií v domácností. 

 

 

Nevýhody:

  • potreba kvalitného a spoľahlivého internetu

Fungovanie smart domácnosti je možné len so stabilným a rýchlym pripojením na internet. 

  • môže byť náročné na pochopenie

Smart domácnosť funguje na princípe využívania nových technológií, preto by nad smart domácnosťou mali uvažovať hlavne ľudia, ktorí sú ochotní učiť sa novým veciam a majú určitú úroveň technických znalostí. 

  • nekompatibilita systémov 

Keď Hub nemá vlastnosti kompatibilné s vašimi smart zariadeniami automatizácia procesov nebude fungovať a vy sa budete musieť zaťažovať opravou možných nedostatkov alebo náhradou niektorých zariadení za iné.

  • pochybnosti o bezpečnosti

Smart zariadenia síce zvyšujú bezpečnosť so svojimi kamerovými systémami, keď sa nachádzame mimo domova, no sami o sebe môžu predstavovať riziko. Preto je dôležité pri nákupe vyberať len overených výrobcov.

  • ochrana osobných údajov

Niektoré smart zariadenia môžu uchovávať osobné údaje, preto nemožno podceniť potenciálne riziko útoku hackerov.

  • náklady

Keďže ide o automatizované zariadenia, musíte si byť vedomí vyššej ceny a počiatočných nákladov na investovanie do tohto systému.

  • ovládanie v anglickom jazyku

Smart zariadenia nie je možné ovládať v slovenskom jazyku.

 

smart ovladanie domacnosti


 

Ako si zabezpečiť smart domácnosť

Rozhodli ste sa, že je čas využiť výhody moderných technológií? V tom prípade sa poďme pozrieť na to, ako si zabezpečiť smart domácnosť.

 

Začneme výberom ekosystému

Prvým krokom pri vytváraní smart domácnosti je výber ekosystému tzv. centrálnej jednotky, ktorá bude komunikovať so všetkými smart zariadeniami cez protokoly ako Wi-Fi, Bluetooth, Zigbee alebo Z-Wave. Touto komunikáciou sa vám vytvorí pomyselná sieť všetkých vašich zariadení, ktoré sú vzájomne kompatibilné. Preto je dôležité vybrať si platformu, ktorá bude zahŕňať všetky vaše zariadenia a vytvorí bezchybnú komunikáciu. Ekosystém pracuje podľa naprogramovaných príkazov a dokáže zapnúť osvetlenie, hudbu alebo elektrický krb podľa vašich požiadaviek.

 

Existuje niekoľko platforiem, z ktorých si môžete vybrať. Zo zahraničných značiek je to Amazon Alexa, Google Home či Apple HomeKit. Inteligentné systémy do domácností ponúka na Slovensku napríklad Smart Home Simple, GC Systems alebo Homio.

 

Ďalším krokom je Hub

Hub je centrálna platforma, ktorá umožňuje komunikáciu medzi smart zariadeniami v celej vašej domácnosti. Hlavnou funkciou centrály je spárovať smart zariadenia, ktoré sú s ňou kompatibilné a ovládať ich cez jedno rozhranie. V Hube dokážete ovládať a nastavovať napríklad svetlá, termostat, zámky, kamery či sledovať otváranie dverí. Tak, ako sa dajú rôzne zariadenia ovládať cez hlasové príkazy, tak sa dá aj samotný Hub. 

 

Internet a wifi

Na to, aby platforma Hub správne fungovala musí byť pripojená na domácu Wi-Fi rovnako ako aj všetky smart zariadenia. Základom celej vašej smart domácnosti je zabezpečená a silná Wi-Fi s internetom. Vďaka tomu budete môcť ovládať zariadenia na diaľku a v prípade potreby získať kamerové záznamy v čo najkratšom čase.

 

Výber spotrebičov a systémov zapojiteľných do smart domácnosti

Predtým, ako začnete nakupovať všetky smart technológie si overte u špecialistov ich kompatibilitu s vašou domácnosťou. Teda či váš Hub podporuje zariadenia, ktoré chcete dokúpiť, či má vlastnosti, ktoré sú kompatibilné s vlastnosťami vašich smart zariadení.

← späť na Zoznam blogov

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia