Kategórie
 
 
 
 
Filter parametrov
 
 

Ako vybrať písací stôl pre školáka

Detský písací stolík2.9.2019

Vybrať dobrý pracovný stôl pre školáka či mladého študenta nie je len tak. Pri jeho výbere musíte zohľadniť viacero faktorov a súčasne rátať s vkusom dieťaťa. Ukážeme vám pravidlá výberu dobrého písacieho stola pri ktorom nemôžete urobiť krok vedľa.

← späť na Zoznam blogov

Na začiatku je potrebné poznamenať, že požiadavky kladené na písací stôl pre prváčika a pre mladého školáka sa výrazne líšia. Rovnako je potrebné zohľadňovať pohlavie dieťaťa.


Pravák, či ľavák

Jednou zo základných otázok pri výbere písacieho stolíka pre deti je, ktorou rukou vaše dieťa píše. Písacie stolíky sa väčšinou vyrábajú zvlášť pre praváka, zvlášť pre ľaváka. Pravák musí mať plát stola v pravej časti dlhší  - oporu pre lakeť pravej ruky a ľavák naopak. Pod touto časťou sa väčšinou nachádzajú zásuvky na odkladanie písacích potrieb alebo miesto pre počítač.


Výber materiálu

Čím kvalitnejší stôl, tým lepšie. Najlepšou alternatívou je drevo. Musíte však rátať s tým, že niekedy detská fantázia a šikovnosť môže na stole zanechať svoje stopy. Dobrou alternatívou je aj  drevotrieska a následným laminovaním. Tá ponúka najrôznejšie farebné motívy, ktoré dokonale budú ladiť s kreatívnou detskou dušou. Vyberajte si z kvalitných a overených výrobcov. Pracovný stôl nemôže obsahovať lepidlá a škodlivé syntetické látky. Zdravotnú nezávadnosť zaisťujú normy. Niektorí rodičia preferujú plastový pracovný stolík. Ten zo sebou prináša nižšiu životnosť a zlú opraviteľnosť. Aj tu si dajte pozor na zdravotnú nezávadnosť použitých plastov.


Umiestnenie

Umiestnenie detského pracovného stola je veľmi dôležité. Trávia za ním veľmi veľa času. Umiestnite ho preto tak, aby naň dopadalo čo najviac prirodzeného svetla. Súčasne umelé osvetlenie by nemalo tieniť dieťaťu pri práci či hraní. Preto umiestnite stolovú lampu na druhú stranu, než ktorou rukou vaša ratolesť píše. Detský pracovný stôl by mal byť súčasne umiestnený tak, aby nezavadzal pri detských aktivitách či neclonil pri hrách na podlahe.

Detský písací stolík pre praváka


Úložné priestory

Myslite na to, že dobrý pracovný stolík školáka či študenta by mal obsahovať čo najviac úložného priestoru. Ideálnou voľbou sú úložné boxy tzv. kontajnery, ktoré sa v prípade potreby môžu ľahko odsunúť. Dobrou voľbou sú aj poličky nad pracovným stolíkom. Tie umožňujú odkladanie základných a najčastejšie používaných vecí. Dajte si však pozor, aby neboli umiestnené pre dieťa príliš vysoko.

Veľkosť stola

Ideálna dĺžka pracovného stola malého študenta je v rozmedzí 110 až 120 centimetrov.  Neodporúčame vám kupovať kratší stôl. Je to najmä z toho dôvodu, že dieťa by malo mať dostatočný priestor na odkladanie zošitov, učebníc či písacích potrieb.

Stolička

Často sa zabúda, že k pracovnému stolu by mala pasovať aj detská stolička. Najlepším riešením je vybrať si nastaviteľnú stoličku, ktorá bude rásť súčasne s vašou ratolesťou. Nezabudnite na to, že  stôl by mal byť vysoký tak, aby dieťa celou plochou chodidiel dosiahlo na podlahu. Súčasne v lakti by malo zvierať pravý uhol.  Používanie „dospeláckych“ stoličiek  k detskému pracovnému stolu neodporúčame.

Stôl študenta

S rastúcim vekom sa menia požiadavky dieťaťa na pracovný stolík. Pracovný stôl mladého študenta by mal odrážať jeho štýl a módny dizajn. Dajte mu možnosť si ho „vyzdobiť“ podľa vlastného gusta. Pracovný stôl by mal poskytovať dostatočný priestor na umiestnenie počítača. Monitor by ma byť umiestnený v úrovni očí vo vzdialenosti minimálne 50 centimetrov.  Aj v tomto veku je dôležitý odkladací priestor pre knihy, učebnice či iné učebné pomôcky.

← späť na Zoznam blogov

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia