Kategórie
 
 
 
 
Filter parametrov
 
 

Teplo či zima? Čo je lepšie pre váš spánok?

Spávna teplota počas spánkuAsi sa všetci zhodneme na tom, že zobudiť sa s prepoteným tričkom, alebo sa triasť v posteli od zimy nie je  predstava ideálneho spánku. Aká by však mala byť teplota ničím nerušeného spánku? Odpoveď nie je zložitá. Stačí dodržiavať niekoľko základných pravidiel a o pokojný spánok máte postarané.

Pozor na teplo

Naše babky a dedkovia vždy hovorili, že pred tým ako idete do postele je potrebné poriadne vyvetrať. Mladá generácia preferuje byť zase v teple a vykúriť radiátor na letné teploty. Ako to býva väčšinou platí, pravda býva niekde uprostred. Pri prekúrených miestnostiach sa často totiž stretávame s vysušenou sliznicou v nose a ústach, škriabaním v krku, alebo popraskanými perami. S tým súvisí častejšie prerušovanie spánku a aj ťažšie zaspávanie. Vyššia teplota v spálni rovnako spôsobuje aj to, že naše telo nevie počas noci plnohodnotne relaxovať. Často sa tak zobúdzame ráno unavení a neoddýchnutí. Dokonca niektorí hovoria o príznakoch ako po „prebdetej noci“. Neprekurujte preto svoju spálňu a myslite na to, že menej je niekedy viac.

Chlad s mierou

Zaspávať v chladnej posteli je neraz príjemné. Zababušiť sa do postele a čakať kedy si ju sami vyhrejeme. Majte ale na pamäti, že aj nízka teplota v spálni má svoje úskalia. Najmä ak sa teplota pohybuje len okolo 15°C, alebo menej. Je potrebné si uvedomiť, že počas spánku naša telesná teplota klesá. Na konci spánkového cyklu sa telo začne prirodzene zahrievať. Ide o signál, že je pripravené sa prebudiť. Aj to je dôvod, prečo vysoká teplota v spálni nie je najvhodnejšia. Ak je spálňa poriadne vychladená, vaše telo sa automaticky pokúsi o udržanie tepla tým, že zúži prietok krvi. Výsledkom je zvýšenie teploty a signál telu, že je čas stávať. Z toho vyplýva, že príliš nízka teplota taktiež nie je dobrou voľbou pre váš spánok.

Pozor na vlhkosť

S vykurovaním miestností úzko súvisí aj vlhkosť. Tá totiž zohráva dôležitú úlohu pre pokojný a nerušený spánok. Prekurovaním spálne klesá jej vlhkosť a vzduch v miestnosti je príliš suchý.  Môže poklesnúť iba na  20 percent. Odporúčame vám preto udržiavať nielen optimálnu teplotu v spálni, ale aj ideálnu vlhkosť. Tá by sa mala pohybovať medzi 40 až 60 percentami. Ak v spálni trpíte suchým vzduchom, skontrolujte si teplotu vykurovania. Efektívnym pomocníkom bývajú aj zvlhčovače vzduchu. Neraz pomôže aj „babský recept“. Stačí položiť mokrý uterák na radiátor.

Výsledok je jednoznačný

Na to aby sme sa dobre vyspali, teplota v spálni by mala byť približne o 2°C nižšia ako v ostatných častiach bytu. Niektoré zdroje uvádzajú, že by sa mala pohybovať približne na úrovni 18°C. Nie je vhodné, aby sa teplota počas spánku bola nad 20 stupňov. Rovnako aj priveľká zima (15°C a menej) nie je optimálna pre náš spánok. Ak je vám chladno, odporúčame si dať do postele deku, alebo sa lepšie obliecť. Vlhkosť by sa mala pohybovať medzi 40 – 60 percentami. Tieto hodnoty vám zaručujú ideálne podmienky na spánok počas chladných jesenných dní.

← späť na Zoznam blogov

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia