Kategórie
 
 
 
 
Filter parametrov
 
 

Aké vlastnosti by mala mať posteľ pre seniorov

postel pre seniorov

6.3.2023

Hľadáte posteľ pre svojich rodičov či starých rodičov? Vedzte, že pri ich výbere je nutné riešiť odlišné faktory, ako napríklad pri deťoch či mladších pároch. Spoznajte s nami konkrétne kritéria, ktoré musia tieto lôžka spĺňať. Vo vyššom veku totiž inklinujeme k problémom so správnym spánkovým režimom, prípadne sa nám zdá naša posteľ o čosi nepohodlnejšia. To platí najmä o bezproblémovom ulíhaní a vstávaní z nej. Ako teda voči tomu bojovať?

 

 

Nosnosť postele

 

Veľmi dôležitým faktorom pri výbere je nosnosť postele. Základným predpokladom pre dobrý spánok je v tomto smere prispôsobenie nosnosti váhe osobe, ktorá ju bude využívať. Zbystrite pozornosť hlavne pri ležiacich senioroch či osobách s nadváhou, kedy by mala byť tá nosnosť o čosi vyššia. V dnešnej dobe ale už nie je problém na trhu nájsť postele aj s nosnosťou okolo 200 kg na lôžko. Ich výhodou je extrémne odolná konštrukcia, v tomto prípade prispôsobte aj formu matraca.

 

Polohovateľný rošt

 

Skvelá pomôcka nie len pre seniorov, ale aj pre osoby s poškodeným pohybovým aparátom. Pomôže zvýšiť samostatnosť užívateľa vďaka možnosti meniť polohu na posteli. Veľkým plusom je napríklad možnosť stravovania sa alebo uľahčenie iných každodenných aktivít. Ak tento typ roštu skombinujete s vhodným antidekubitným matracom, vyhnete sa aj vzniku nepríjemných preležanín. Vždy však prihliadajte na aktuálny zdravotný a fyzický stav seniora. Každý totiž môže disponovať inou kondíciou, je dobré myslieť aj na budúcnosť a fakt, že sa ich stav môže zhoršovať.

 

Pri polohovateľných roštoch môžete siahnuť po mechanickom alebo elektrickom prevedení. V prvom prípade by ste mali očakávať rozdelenie lôžka na štyri časti, no polohovanie je možné len mechanicky. Výhodou je finančná dostupnosť. Pri Elektrickom rošte myslíte na dostupnosť elektrickej zásuvky kvôli existencii motora. Ten sa stará o polohovanie trupu a hlavovej časti, nožnej časti ale aj celkovej výšky. Ovládanie je väčšinou dobre dosiahnuteľné niekde v oblasti trupu. 

 

Zaujímavým bonusom sú rôzne možnosti príslušenstva. V niektorých prípadoch sa bude mimoriadne hodiť hrazda pre lepšie zdvíhanie užívateľa. Pomôžu aj kolieska s brzdami pre ideálnu manipuláciu s lôžkom. Pri manipulácii, transporte či ich montáži ale myslíte na to, že sa skladajú z viacerých častí, je preto na mieste pomoc ďalšej osoby. Nebojte sa ale zložitej údržby, stačí ich pri zašpinení utrieť vlhkou handrou.
 

Matrac prispôsobený pre potreby 


 

Pri výbere matraca si dávajte pozor na vhodnú tvrdosť. Výbornou voľbou sú ich prevedenia z pamäťovej peny ale aj zónové matrace. Ich výhodou je schopnosť zohľadnenia stavby tela alebo hmotnosti. Následne sa vedia prispôsobiť anatómii tela a eliminujú protitlak na organizmus a hlavne stavce ležiaceho. Ak sa už naozaj bavíme o dlhodobejšie ležiacich senioroch, opäť pripomíname vhodnosť matracov, ktoré zabránia vzniku preležanín (s vystuženým obvodom, antidekubitné typy). Vo všeobecnosti platí, že ak osoba nedisponuje dostatočnou kondíciou, potrebuje tvrdší matrac. Ide však o individuálnu záležitosť, niekomu môže vyhovovať mäkší druh. Dôležitá je aj hrúbka, hlavne pri vyššej hmotnosti, aby sa rýchlo nevyležal. Nie každý matrac je vhodný na polohovateľný rošt.

vyber matraca

Smerom ku komfortu ležania a zdravotným účinkom sa pozrime podrobnejšie na výšku. Tu platí podobné odporúčanie ako pri samotnej posteli, že matrac by mal byť o cca 20 cm vyšší ako zvyčajne. Lepšie vstávanie zabezpečí vystuženie okrajov. Ak je senior zvyknutý na mäkší matrac, doplňte ho vhodným roštom. Určite porozmýšľajte nad vyššie opísaným polohovateľným roštom. 

 

Z pohľadu hygieny sa uistite, že budú disponovať prateľným a teda snímateľným poťahom. Vetranie je už samozrejmosťou. Odporúčame aj antibakteriálne či v niektorých prípadoch aj antialergické matrace, bonusom je obohatenie o rôzne výťažky. Pomáhajú aj ortopedické vankúše.


Výška postele

 

Ďalší obzvlášť, dôležitý parameter. Postele pre seniorov by mali byť o niečo vyššie. Aby bol spánok či trávenie bežných aktivít na nej čo najpohodlnejší, vrch matraca by mal siahať niekde medzi trup a kolená. Väčšinou sa jedná o 55 až 65 cm. Môžeme si to opísať aj viac podrobne. Ak vrchná hrana dosahuje výšku niekde tesne pod zadok, nemal by byť problém s usadaním si na ňu. Pri vstávaní ale aj ľahnutí si takto ušetríte bedrové kĺby, s ktorými majú seniori veľmi často problémy. V takom prípade ale môže dôjsť k menším problémom pri zliezaní, kedy bude nutné trochu z nej skĺznuť. 

 

Pri nižšie položenej vrchnej hrane matraca sa pri nasadnutí na posteľ môžete spoľahnúť aj na nohy, ktoré sa budú celou plochou dotýkať zeme. Kolená sú v takom prípade v pravom uhle, čo umožňuje aj pohodlné vstávanie. Problémy môžu nastať len pri usadaní si. Niektoré osoby si navyšujú posteľ vankúšmi. 


Rozmer postele

 

Pri jednolôžkových prevedeniach sa štandardne bavíme o rozmeroch 80x200 cm, pri manželských 140x200 cm, 160x200 cm alebo 180x200 cm. V niektorých prípadoch môžete zvoliť o niečo väčšiu dĺžku, dokonca až 220 alebo 240 cm. Ako sme už spomenuli, výška sa pohybuje okolo 45 až 55 cm, seniori však môžu pre ich pohodlnosť a hygienické dôvody zvoliť aj zvýšené postele. 

manzelska postel pre seniorov

Oblé hrany

 

Seniori vo vyššom veku alebo disponujúci nižšími koordinačnými schopnosťami môžu v nešťastných prípadoch padnúť z postele. Preto je dobré zvoliť oblé hrany, aby sme minimalizovali riziko úrazu o ich ostrejšie prevedenia. To platí aj o blízko situovaných iných kúskoch nábytku.
 

Rady na záver

 

Na záver vám ešte predstavíme trochu nezvyčajné typy a rady. Keďže seniori budú zrejme tráviť v posteli o čosi viac času, prispôsobte im okolie podľa potrieb a voľnočasových aktivít. Určite sa bude hodiť praktický nočný stolík, ktorý však musí byť stabilný, pevný a z bezpečnostného hľadiska so spomenutými zaoblenými hranami pre elimináciu úrazov. Pre lepšiu manipuláciu s ním myslíte aj na kolieska s brzdou. Aby ste mohli seniorovi odložiť napríklad lieky či iné potrebné veci, nemali by na ňom chýbať aj zásuvky. Pozor na jeho nosnosť, aby sa o neho mohol oprieť pri sadaní si alebo zliezaní z postele (tu pozor na spomenuté kolieska. Vhodné bude aj kreslo, ktoré môžete využiť aj ako vozíček. Dostupný musí byť ľahko aj úložný priestor pre oblečenie alebo iné zdravotné pomôcky.

← späť na Zoznam blogov

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia