Kategórie
 
 
 
 
Filter parametrov
 
 

Ako vyčistiť matrac svojpomocne

ako vycistit matrac

6.6.2022

 

Kvalitné matrace majú dlhoročnú životnosť, no vo svete sa traduje zásada, že by sa mali meniť každých 7 rokov. Za tú dobu sa na nich nahromadí všelijaká nečistota, prach, zápach či roztoče. Ako na čistenie matracov svojpomocne bez zbytočného míňania finančných prostriedkov na firmy, ktoré sa tejto činnosti venujú?

 

Začnite povysávaním hrubej špiny

Prvotným krokom by malo byť odstránenie hrubšej vrstvy špiny. Spomeňme napríklad prach, vlasy či odumretú pokožku. Tento typ znečistenia je viditeľný najviac a určite nechcete, aby ju zahliadla vaša návšteva. Veľmi efektívny spôsob je vysávanie. To by ste do svojho upratovacieho plánu mali aj v rámci matraca zaradiť každé dva týždne. Veľmi vám pomôže nadstavec napríklad na vysávanie tkanín, ktorý rozoznáte podľa štetín. Poctivo vysávajte z jednej stranu na druhú. Pozor na záhyby, kde sa nečistoty hromadia v najväčšej miere. Je dobré povysávať aj bočné strany. Zospodu matrac povysávajte až nakoniec. Podľa toho, ako silný je vysávač, môžete vysať špinu aj do hĺbky.

cistenie matraca

Ako na odstránenie škvŕn

Pri zapáchajúcich škvrnách je dobre matrac vytiahnuť von na čerstvý vzduch. Ak to nie je možné, aspoň otvorte okná a domácich miláčikov či deti nechajte v inej miestnosti. Použite bielu handru, ktorú namočíte do nezriedeného, čistého amoniaku pre domáce využitie. Nedrhnite, len prikladajte na škvrny. Následne toto miesto jemne očistite vlhkou a čistou handrou. Mimoriadne účinná je jedlá sóda (sóda bikarbona). Tú posypte na poškodené miesto a následne ju dôkladne povysávajte. Zapamätajte si, že platí, že čím skôr, tým lepšie. Ak nepomáha sóda, siahnite po soli, prípravku na umývanie riadu a peroxidu vodíka (3%). Veľmi ťažko sa čistia najmä škvrny od moču. Dokonca aj v prípade, ak tieto škvrny ešte nestihli zaschnúť. Aj tu nám pomôže sóda.

Zaujímavou možnosťou je do hrnčeka s jedlou sódou nakvapkať voňavý esenciálny olej, ktorý nepomáha len pri čistení ale aj pri zápachoch. To platí aj pri moči. Túto zmes naneste rovnomerne pomocou sitka po povrchu matraca. Navlhčenou kefou s mäkkými štetinami krúživými pohybmi vmasírujte jemne do matraca na mieste škvŕn. Pôsobiť necháme asi hodinu a následne povysávame.

Vyskúšajte aj zmes pozostávajúcu z 10% kyseliny citrónovej alebo šťaveľovej alebo octu. Do nádoby pridajte 1 dcl roztoku kyseliny, pol litra horúcej vody a rovnaké množstvo octu. Zmes sa na škvrny strieka alebo potiera handričkou a počkáme 10 minút. Roztok po tejto dome utrieme utierkou dosucha a necháme pol dňa matrac sušiť.

 

Ako vyčistiť matrac od moču

Poďme na túto ošemetnú záležitosť, s ktorou sa zrejme stretol každý rodič a hlavne majiteľ domácich zvierat. Najefektívnejšie ako vyčistiť matrac od moču nie je využitie špeciálnych pomôcok ale rýchlosť. Určite nedovoľte škvrnám zaschnúť. Čo najrýchlejšie zmiešajte tri polievkové lyžice sódy bikarbony s 240 mililitrami peroxidu vodíka a do toho pridajte aj dve kvapky bežného prípravku na umývanie riadu. Túto zmes naneste na škvrnu a nechajte uschnúť. Nedrhnite ňou poškodené miesto. Ak tento postup nepomáha, máme pre vás ešte jednu zbraň. Zmiešajte jednu lyžicu vody s troma lyžicami prášku na pranie a premiešajte až do stavu, keď sa vytvorí pena. Určite sa však vyvarujte prášku s bielidlom. Penu naneste na škvrny a nechajte pôsobiť 30 minút. Keď pena zaschne, zoškrabte ju lyžicou. Následne prikladajte bielu handru, ktorú namočíte do peroxidu vodíka.

 

Hĺbkové čistenie matracu

Tento typ čistenia dodá matracom príjemnú vôňu, prinavráti stratenú farbu a odstráni nebezpečné alergény či iné nebezpečné mikročastice. Tie totiž na nás číhajú denne aj v našich matracoch, preto toto čistenie určite nepodceňujte. Na to využite parný čistič, ktorý je naozaj účinný. Para má teplotu až 110 stupňov Celzia a dokáže zabíjať baktérie, odstráni nepríjemné zápachy a dokonca dezinfikuje. Pred jeho využitím matrac povysávajte a odstráňte všetky škvrny. Následne ho nechajte vysušiť a až tak natiahnite plachtu alebo obliečku.

 

Pravidelná starostlivosť o matrac

Matrace sú počas spánku zaťažované nerovnomerne. V niektorých miestach sa tak deformujú viac. To platí aj pri potení, čo môže spôsobiť jeho poškodenie, problémom je aj následná tvorba plesní a roztočov Preto by ste mali matrac otáčať všetkými spôsobmi a smermi. Odporúča sa to 2 až 3 krát do mesiaca. Intenzita sa však môže meniť podľa hmotnosti osoby. Určite ho však neotáčajte hneď po zobudení sa, nechajte ho vyvetrať a vyschnúť.

Určite ho aj v čo najväčšej miere chráňte. Využívajte chrániče a obliečky, ktoré sa dajú prať. Pomôžu vám predĺžiť životnosť matracu. Prať by sa mali aspoň pri teplote 50 stupňov Celzia. Vyššia teplota pri praní je účinnejšia pri ničení alergénov. Navyše obliečky či iné chrániče pomáhajú predísť škodám pri tvorbe škvŕn. Matrac by mal aj dýchať, preto mu doprajte dostatočný prísun čerstvého vzduchu. Nezabudnite vetrať, čím posteľ zbavíte aj nadbytočnej vlhkosti. Posteľ popostieľajte približne hodinu po jej opustení. Pyžamo vyvetrajte na balkóne alebo z okna. To platí aj o perinách. Opäť spomenieme aj vyššie preberané vysávanie.

ako ochranit matrac

Nový matrac

Ako sme už spomenuli, odborníci radia vymeniť matrac aspoň raz za 7 rokov. Ak je matrac beznádejne špinavý alebo vyležaný, nie je lepšie riešenie ako kúpiť nový. A aké máte na výber? Základným typom je matrac 1+1. Ľudia v dnešnej dobe často siahnu aj po komfortnom matraci so 7-zónovou profiláciou. Ide o tzv. fyziosystém a frézovanie nosnej časti, ktoré zabezpečujú odvetranie vstrebanej vlhkosti či skvelú cirkuláciu vzduchu. Zdravý a komfortný spánok dosiahnete hlavne v kombinácii so správnym poťahom. Tieto matrace sú vhodné aj pri deformácii a bolestiach chrbtice, alergií alebo dekubitov. Luxusnou voľbou je obojstranný matrac zo studenej HR peny.  Jej najlepšou vlastnosťou je životnosť, tvarová stálosť a elasticita. Aj v tomto prípade môžete počítať s priečnym tvarovaním do 7 anatomických zón pre dokonalú podporu chrbtice. Dokonalú relaxáciu a uvoľnenie umožňuje profilácia jadra matraca. Zaujímavou voľbou je sendvičový matrac, ktorého pamäťová vrstva reaguje na telesnú teplotu a takto mení vlastnosti. Stupeň tuhosti je T3. V neposlednom rade sa oplatí poukázať na zdravotné matrace, ktoré majú veľmi priaznivý účinok na fyzickú aj psychickú stránku.

← späť na Zoznam blogov

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia