Kategórie
 
 
 
 
Filter parametrov
 
 

Ako vyčistiť sedačku - rady a triky na čistenie škvŕn

cistenie sedacky6.2.2023

 

Správna starostlivosť o sedačku a maximálna opatrnosť určite neznamená, že ju z času na čas nebudeme musieť čistiť. Pravidelná údržba je tou správnou cestou, ako si jej užiť naplno čo najdlhšie. A čo v prípade, ak sa prihodí nejaká nehoda a na sedačke sa objaví škvrna? Niekedy pomôžu „babské rady“, na trhu sa nájde množstvo rôznych čistiacich prípravkov. Vždy však prihliadajte aj na samotný poťah. Poďme sa pozrieť na to, ako sa s touto záležitosťou čo najlepšie vysporiadať.

 

Ktorý druh poťahu je najťažší na údržbu


 

Nie každý druh poťahu je rovnako náročný na údržbu či čistenie. Ide o jeden z najdôležitejších faktorov, ktorý by ste mali zvážiť už pri výbere samotnej sedačky. Tie sú totiž povrchovo mimoriadne náchylné na rôzne katastrofy tohto druhu. Na jednej strane tu máme kvalitu poťahovej látky a jej schopnosť odolať voči zodratiu či vyšúchaniu, no je dobré prihliadať aj na ich náročnosť pri údržbe. V tomto smere rozdeľujeme materiály poťahov na prírodné, syntetické či kombinované. 

 

Prírodné poťahy sú na čistenie náročnejšie. Pri bežných znečisteniach by nemali nastať problémy, no škvrny vás môžu poriadne potrápiť. To sa jedná najmä o tie od tekutín a potravín disponujúcimi farbivami. Pripravte sa aj na dlhšie vyschnutie, keďže tieto materiály oveľa viac nasakujú vodu. Na to sa pripravte hlavne pri bavlne. Medzi najčastejšie prírodné materiály patrí vlna, hodváb či bavlna. Pri syntetických materiáloch (napríklad akryl, polyamid, polyester) bude čistenie o čosi ľahšie. Klasické znečistenia vyriešime takmer stopercentne, škvrny by mali zmiznúť tiež. 

 

Pozrime sa na materiály aj o čosi konkrétnejšie. Flock či mikroplyš je dostatočne odolný aj voči zodieraniu. Pri znečisteniach vás poteší tiež, hlavne ak budete využívať častejšie mokré čistenie. Materiál síce absorbuje prach a nečistoty o čosi viac, no ak jeho pravidelnú údržbu nezanedbáte, výsledok bude veľmi dobrý. Pozor na čistenie chemikáliami, ktoré by mohli rozpustiť lepidlo. 

 

Pri hladkých tkaninách (väčšinou syntetický materiál) môžu ostať spomenuté škvrny od potravín či nápojov disponujúcich farbivá. Tie môže dokonca zvýrazniť aj mokré čistenie, po vysušení bude výsledný efekt lepší. Pozor hlavne na mastné škvrny. Využívajte len mokré extrakčné čistenie, ručným si skôr poškodíte a rozptýlite nečistotu aj ďalej. 

 

Imitácie kože či materiál, ktorý pripomína brúsenú kožu, je syntetického charakteru s rôznymi prímesami prírodných vlákien. Od toho sa aj odvíja starostlivosť. Pri kúpe môžete so sedačkou dostať aj vhodný nano textilný prípravok. Možno si myslíte, že pri rozliatej tekutine budete mať problém ju odsať, no ak budete pracovať dostatočne rýchlo, škvrny by nemali vznikať. Tu sa ale pripravte na rýchlejšie zašpinenie aj pri bežnom využívanú. Ručné čistenie je málo efektívne. 

 

Obľúbeným povrchom je bavlna z prírodného vlákna. Tu si pri čistení a údržbe dávajte extra pozor, aby sa pri mokrom čistení nezačal proces odfarbenia. Zabudnite na agresívnejšie chemické prostriedky s chlórom. Niektoré sedačky disponujú aj poťahom, ktorý sa dá „vyzliecť“ a následne vyprať. V všeobecnosti môžeme ale poznamenať, že v tomto prípade ide o problematické čistenie, hlavne pri škvrnách od potravín a tekutín. Zašpinené miesta je nutné prečistiť na viackrát. 

 

Poťahy si teda vyberajte aj podľa tejto problematiky. Ľahšie sa čistia hladké syntetické poťahy či tie s vlasovým povrchom. Imitácie brúsenej kože či bavlna je sú už viac problematické. Problémy môžu narobiť aj jednofarebné poťahy. Pozor hlavne na škvrny od tekutín s farbivom, ešte viac na pot či krv. Veľkou pomocou je aj impregnácia poťahu. 

modra sedaca
 

Povysávanie (tepovanie) sedačky


 

Aj keď sú v súčasnosti dostupné poťahové textílie na veľmi vysokej úrovni, stále sa na ich údržbu využíva aj tak klasický postup, akým je povysávanie. Zbavíme sa tak prachu, ideálne ak vysávame aspoň raz za 14 dní, Pri zanedbaní sa môže špina či prach dostať až do výplňového materiálu. A potom si predstavte, v akom bude stave po rokoch...To platí aj o chlpoch, kúskoch kože či vlasoch. Hlavne pri určitých druhoch čalúnenia ide o takmer nenahraditeľnú aktivitu. 

 

Nie je veľmi dôležité, akým vysávačom disponujete. Hodia sa však turbo kefy, od veci nie je ani znížiť výkon vysávača. Vysávať je vhodné všetky typy sedačky, nebojte sa toho ani pri kožených prevedeniach. Precízne vysatie sa odporúča aj pred odstránením škvŕn. Nie každý vysávač dokáže tepovať, no so škvrnami si určitým spôsobom poradí.

 

Akýmsi vyšším levelom starostlivosti je tepovanie sedačky. Výsledok uvidíte hneď v nádrži so špinavou vodou, a to aj v prípade, ak ju pravidelne vysávate. Tepovanie má niekoľko pozitívnych výsledkov. Odstráni špinu a vysaje prach, pomôže vyčistiť škvrny aj mastnotu. Niekedy je nutné aj jej osvieženie z pohľadu ničenia zápachov, navyše môže mať pozitívny vplyv aj na vaše zdravie. Tepovanie je totiž schopné eliminovať roztoče. Spomenúť ale môžeme aj elimináciu zvieracích chlpov, vytvorenie priaznivejšieho prostredia pre deti, alergikov či astmatikov. V neposlednom rade pomáha pri predĺžení životnosti či oživení farieb. Tepovanie riešte v teplom a slnečnom počasí, prípadne počas zimnej vykurovacej sezóny. Sedačke totiž neprospeje pri tejto činnosti vyššia vlhkosť v miestnosti. Pozor na sedačky, ktoré nemajú schopnosť rýchlo vyschnúť, môžu sa tak začať tvoriť plesne. 


 

Odstraňovanie škvŕn zo sedačky


 

Asi sa nenájde domácnosť, ktorá by nemusela riešiť nepríjemnosť objavenia sa rôznych škvŕn na sedačke. Či sa prihodí pri jedení, počas párty alebo kvôli vašim ratolestiam či domácim miláčikom, je dobré vedieť pár trikov, ako si s nimi poradiť. V tomto smere treba rozlišovať medzi jednotlivým povrchom sedačky. Ak na to budete dostatočne prihliadať, zvyšuje sa šanca, že škvrna zmizne bez stopy. Pozor aj na dobu znečistenia, typ škvrny alebo stupeň intenzity poškodenia. Akousi prvou pomocou je odstránenie zvyškov pomocou sacej handričky, najlepšie čo najjemnejšou. Pomáhajú aj parné čističe či tepovače. V prípade handričiek si dávajte pozor na tie farebné, aby ste náhodou nezmenili aj sfarbenie samotného poťahu. Škvrny sa nezotierajú, len ich ľahko zotrite na povrchu. Postupujte najlepšie zvonku dovnútra od švu k švu. Rozoznávajte aj typ škvrny. Napríklad na moč využite špeciálny čistiaci prostriedok, na čokoládu vždy vlažnú vodu a na krv naopak číru studenú vodu. Najdôležitejší je ale charakter a materiál poťahu.

 

obyvacia izba
 

Odstraňovanie škvŕn z látkovej sedačky


 

Tento typ poťahov volia ľudia najmä kvôli pohodliu a veľkých možností pri farebných a dizajnových prevedeniach. Ako si však pri nich poradíte so škvrnami? Na to myslíte už pri jej výbere, keďže rôzne poťahy tohto typu môžu odlišne reagovať na čistiace prostriedky, prípadne disponujú inými vlastnosťami z pohľadu permanentného zafarbenia. Ak tušíte, že sa škvrny vo vašej domácnosti budú objavovať o čosi častejšie, odporúčame tmavšie prevedenia. 



 

Odstraňovanie škvŕn pomocou pracieho prášku


 

Zaujímavým spôsobom, ako odstrániť škvrny zo sedačky, je využitie klasického pracieho prášku. Najlepšie toho na jemné prádlo. Budete ho potrebovať len minimum, teda čajovú lyžičku. Následne ho zmiešajte s 500 ml teplej vody až do jeho úplného rozpustenia. Následne do tejto zmesi namočte bavlnenú handričku a vyžmýkajte ju. Škvrny odstraňujeme krúživým pohybom. 


 

Odstraňovanie škvŕn pomocou octu


 

Pomôcť môže aj ocot. Ten je známy ako naozaj univerzálny pomocník pri škvrnách rôzneho druhu, a to nie len pri sedacích súpravách. V tomto prípade premiešame ocot s vodou v pomere 1 ku 4. Na čistenie ale budete potrebovať aj nádobu s rozprašovačom. Vďaka nemu totiž budete túto zmes na škvrny aplikovať. Utierame až po pár minútach, aby mohol ocot najprv dostatočne na znečistenie pôsobiť. Nezabudnite ale po očistení miesto umyť čistou vodou.


 

Škvrny na koženej sedačke

 

V prvom rade musíme pripomenúť tú najdôležitejšiu vec. Pri odstraňovaní škvŕn nikdy nepoužívajte pri pravej kože a koženke chemické prostriedky. Inak je čistenie celkom jednoduché. Budete potrebovať pri menších znečisteniach iba klasickú navlhčenú handričku či vlhčené utierky. Existuje aj viacero špeciálnych čistiacich prípravkov na kožu, ktoré si poradia aj so zložitejším problémom. Koža je ale náchylná na to, že sa do nej môžu dostať farby, preto pozor na prípravky, ktoré by mohli zničiť jej pôvodné zafarbenie. Určite sa vyhnite akýmkoľvek rezným kefám. Oproti iným povrchom je pri častých škvrnách napríklad od kávy, čaju či potu výhodou to, že stačí byť pohotový a jednoducho škvrnu rýchlo utrieť kuchynskou utierkou a následne čistiť navlhčenou handrou. Odporúčame aspoň dvakrát do roka sedačku impregnovať. 

cistenie kozenej sedacky
 

Čistenie sedačky zo semišu

 

Pri semišových povrchoch odporúčame 5 možností, ako vyčistiť sedačku. Jednou z ciest je impregnačný sprej. Aby ste si mohli sedačku užívať v ideálnom stave čo najdlhšie, využite ho už hneď po kúpe. Pozor však na to, aby sprej nezmenil odtieň farby, vyskúšajte ho teda najprv na menej viditeľnom mieste. Na trhu ale nájdete aj špeciálne čistiace prostriedky vhodné na umelý alebo prírodný semiš. Aj to však môže pomôcť mydlový roztok, prípadne povysávanie sedačky. Určite sa vyhnite hrubým kefám, brúsnym papierom a ostrým predmetom. 



 

Rady na záver


 

  • Hneď pri nákupe si zistite, aké čistiace produkty sa hodia na čistenie konkrétnej sedačky.
  • Vyhnite sa bielidlám.
  • Odporúčame vyskúšať prostriedky pre istotu na menej viditeľnom mieste.
  • Tvrdé kefy môžu narobiť poriadne škody.
  • Pri kožených sedačkách nevyužívajte farebné handričky, aby náhodou nezmenili farebný tón poťahu.
  • Pri bežných škvrnách by mala postačiť zmes tekutého mydla a teplej vody. 
  • Vlnené poťahy sa v tomto smere „kamarátia“ aj s práškom do pečiva rozpusteným vo vode. 
  • So zápachom si poradí jedlá sóda, mastné škvrny eliminujte alkoholom alebo octom.

← späť na Zoznam blogov

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia