Kategórie
 
 
 
 
 
vianocny-darcek-nabytok.jpg
 
 

Ako zariadiť kúpeľňu?

Kúpeľňový nábytok19.7.2019

Zariadiť kúpeľňu je neraz veľké umenie. Na malom priestore musíte zmestiť viacero užitočných pomocníkov a súčasne by mala poskytovať dostatočný priestor na váš relax. Preto sme sa rozhodli vám pomôcť pri výbere kúpeľňového nábytku. S našimi radami to hravo zvládnete.

← späť na Zoznam blogov

1.    Rozmery

Základom každého zariaďovania je dokonalá znalosť priestoru. Odmerajte si priestor vašej kúpeľne, zakreslite si vchodové dvere, okná, prípojky na teplú a studenú vodu, elektrické zásuvky či výklenky. Je dobre si hneď v úvode vyznačiť aj to, kde bude umiestnené výhrevné teleso. Každý z týchto detailov má totiž zásadný vplyv na výber a rozmiestnenie nábytku ako aj doplnkov.  

2.    Materiál nábytku

Vlhkosť a striedanie teplôt dá kúpeľňovému nábytku naozaj zabrať. Na výber máte skrinky z lamino drevotrieskovej dosky (LTD), ktorá disponuje na povrchu fóliou proti vlhkosti. Odolnosť nábytku sa zvyšuje aj špeciálnym oblepením hrán. Oceníte to, ak sa skrinka zamokrí a vy máte istotu, že sa s ňou nič nestane. Druhý z preferovaných materiálov je drevovláknitá doska (MDF).  Tú môžete vidieť najmä na dvierkach kúpeľňového nábytku. Tento materiál šikovne nahradí masívne drevo a súčasne má viacero praktických vlastností. Má totiž väčšiu hustotu a ponúka viac finálnych úprav. Podobne ako v prvom prípade je chránený proti vlhkosti fóliou, alebo lakom.

3.    Detaily skriniek

V poslednej dobe rastie záujem o kúpeľňový nábytok na nožičkách, alebo zavesený na stene. Je to veľmi praktické. Máte totiž istotu, že vám do skrinky nezatečie, pretože nedochádza k priamemu styku skrinky s podlahou, súčasne je podlaha ľahšie umývateľná.  Čoraz obľúbenejšie sú detaily z rôznych druhov materiálov. Na viacerých zostavách nájdete kombináciu so sklenenými, kovovými, hliníkovými detailmi. Najmä na úchytkách či nožičkách.

4.    Farba rozhoduje

V malom priestore je potrebné zapojiť všetky možnosti na jej zväčšenie. Dôležitým atribútom je farba. Ak máte v kúpeľni obklady a dlažby, odporúčame si zvoliť nábytok v rovnakom odtieni. Rovnako by sme vám chceli poradiť vybrať si nábytok s lesklým povrchom alebo dekórom. Takýto nábytok vyzerá luxusnejšie. Vyhýbajte sa matnému povrchu na ktorom sú často vidieť odtlačky prstov. V kúpeľni to nemusí dobre vyzerať.

5.    Ukladací priestor

Na trhu je veľa možností ako nakombinovať kúpeľňový nábytok. Nezabudnite na kúpeľňové skrinky pod umývadlo, police a regály. Mnohí preferujú vysoké úzke skrinky s hĺbkou 20 až 35 centimetrov. Sú dobrou voľbou na uskladnenie uterákov, umývacích či hygienických potrieb. Najnovšie je v nich zabudovaný aj kôš na špinavé prádlo. Pre lepšiu stabilitu ich nezabudnite pripevniť o stenu.  
Súčasne je dobré kúpiť skrinku pod umývadlo priamo so zabudovaným umývadlom. Ušetríte čas ako aj problémy s napasovaním umývadla na skrinku. Tieto komplety dnes pôsobia minimalisticky a efektne.

6.    Zrkadlo a osvetlenie

Zrkadlo patrí medzi základne a nevyhnutné komponenty každej kúpeľne. Aké zrkadlo však zvoliť? Našou radou je praktická zrkadlová skrinka. Šikovne v sebe kombinuje úložný priestor a zrkadlo. V niektorých prípadoch býva v skrinke zakomponované aj svetlo. Druhou obľúbenou alternatívou je zrkadlo zavesené na stene s pohyblivou rampou, alebo klasicky zavesené na stene. Nezabúdajte, že zrkadlo zaujme každého na prvý pohľad. Preto jeho výber nepodceňujte. Nebojte sa zrkadiel atypických tvarov a v netradičných prevedeniach.

7.    Doplnky

Každá kúpeľňa obsahuje množstvo doplnkov a detailov, ktoré z nej robia miesto oddychu a relaxu. Nezabudnite misku na mydlo, alebo dávkovače farebne zladiť s nábytkom či obkladom. Dobrá voľba sú aj kúpeľňové koberce a predložky. Odporúčame si vybrať koberce s protišmykovou vrstvou. Inak riskujete pošmyknutie. Samozrejmosťou sú držiaky na uteráky a osušky. Tie by mali ladiť s úchytkami kúpeľňového nábytku. Ak máte dostatok priestoru tak nezabudnite aj na sušiak na bielizeň. Všetky doplnky odporúčame vyberať z jedného materiálu ako aj farebného prevedenia.

← späť na Zoznam blogov

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia