Kategórie
 
 
 
 
 

Čo a ako upratať pred Vianocami?

Vianočné upratovanie13.11.2019

Upratovanie celej domácnosti nerozlučne patrí ku koloritu predvianočného obdobia. Pripravili sme pre vás niekoľko odporúčaní, ako s neporiadkom zatočiť rýchlo a jednoducho, aby ste vianočne sviatky strávili naozaj pokojne a s rodinou.

← späť na Zoznam blogov

Plánujte

Pred Vianocami väčšina z nás zháňa vianočné darčeky na poslednú chvíľu. Na dôsledné upratovanie nám neraz nezostane veľa času. Urobte si preto podrobný plán a rozpis. Každý deň si odškrtnite v zozname jednu položku tak, aby ste počas adventu stihli vyčistiť celý dom. Nezabudnite, že tu platí jedna zásada. Začínajte upratovať od priestorov, ktoré využívate najmenej. Čiže najskôr veľké skrine, šatníky či pivnicu. Až následne spálňu, obývačku a kuchyňu.

Venujte sa posteliam

V posteli trávime tretinu nášho dňa. Nezabudnite preto pri upratovaní vymeniť posteľné obliečky za nové. Napríklad s vianočným motívom. Vytvoríte tým skutočnú atmosféru blížiacich sa sviatkov. Matrace je vhodné povysávať. Rošty a rámy postele poutierať. Ak máte pod posteľou úložný priestor, je najvyšší čas urobiť aj dôkladnú revíziu všetkých jeho útrob. Nakoniec posteľ zakryte prehozom, aby sa na ňu neprášilo.

Skriňa plná pokladov

Sami dobre viete, že do spálne neraz uložíme veci, aby sme ich skryli pred očami druhých. Preto v spálni začnite šatníkovou skriňou. Tú upratujte od hora smerom nadol. Povykladajte všetko oblečenie, pretrieďte ho na to, ktoré ešte nosíte a ktoré je už v skrini len zo sentimentality, alebo ste si ho kúpili, že možno raz ho využijete. Uvoľnite priestor novému oblečeniu. Rovnako odstráňte všetky zbytočnosti. Vytvoríte tak priestor pre ukrytie tohtoročných darčekov. Jednotlivé poličky poutierajte a vonkajšie časti vyleštite vhodným leštiacim prostriedkom.

Čistota v kúpeľni

V kúpeľni je čistota a hygiena jej obyvateľov vidieť ako prvá. Pri predvianočnom upratovaní myslite na to, že je potrebné umyť obkladačky na stenách kúpeľne a utrieť ich do sucha. Hubkou pretrite sprchový kút. Dôležité je odstrániť vždy prítomný vodný kameň. Ak chcete použiť ekologickejšie prípravky, môžete použiť ocot či praktickú kyselinu citrónovú. Vodný kameň odstráňte aj z vodovodných batérií a následne ich utrite do sucha. Zrkadlá umyte čistou vodou a následne vyleštite.

Aj kuchyňa sa dá upratať

Kuchynská linka je tradičným postrachom upratovania. Obsahuje totiž veľa poličiek a skriniek. Ak chcete byť naozaj systematický, odporúčame vám postupne povyberať všetky veci z kuchynskej linky, pretriediť ich a umyť jednotlivé skrinky. Nezabudnite aj na predné dvierka. Rovnako ako v kúpeľni, odstráňte z obkladačiek vodný kameň, či mastnotu. Veľkým nepriateľom čistoty v kuchyni je rúra na pečenie a mikrovlnka. Preto je dôležité venovať im dostatočnú pozornosť. Vnútro chladničky pretrite saponátovým prostriedkom a následne octom. Dokážete tak eliminovať nepríjemné zápachy. Všetky potraviny po dátume exspirácie odstráňte.

Obývačka na koniec

Tesne pred blížiacimi vianočnými sviatkami sa pustite aj do upratovania obývačky. Umyte okná, operte záclony, deky či vankúšiky. Dôležitá je čistota sedacej súpravy. Vo väčšine prípadov ju stačí povysávať. Ak je viac znečistená, obráťte sa na odborníka, ktorý vám ju vytepuje. Dávajte si pozor aj na miesta, ktoré si bežne nevšímate. Či už je to priestor pod gaučom, rohy miestností, alebo spodné plochy na nohách stoličiek. Ak máte luster, odstráňte z neho prach. Dajte však pozor, aby sa žiadna jeho súčasť nerozbila. Možno sa vám to zdá, že sa to nedá stihnúť. Verte, že ak si to dobre naplánujete, všetko sa dá zvládnuť. Výsledkom bude krásny, voňavý a čistý domov, ktorý rád privíta tie najkrajšie sviatky roka.

← späť na Zoznam blogov

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia