Kategórie
 
 
 
 
 

Najväčšie chyby pri zariaďovaní domu

Ako zariadiť byt23.7.2019

Určite budete s nami súhlasiť, že je lepšie sa poučiť na chybách iných, ako naprávať tie vlastné. Napriek tomu väčšina z nás sa pri zariaďovaní domácnosti nevyhne začiatočníckym chybám. Ukážeme vám niekoľko najčastejších prešľapov, ktorých by ste sa mali vyvarovať.

← späť na Zoznam blogov

1.    Nesúlad

Chyba, ktorá sa vyskytuje častejšie ako si myslíte. Ide o nevhodne nakombinované farby a vzory či neladiace kusy zariadenia kúpené bez systematickejšieho plánovania. Miestnosť vyzerá dobre len vtedy, ak sa v nej cítite dobre a súčasne je priestor otvorený a ladený do jednotného štýlu. Ak nakombinujete viacero farieb, vzorov a materiálov v jednej miestnosti, výsledok nikdy nedopadne dobre.

2.    Veľa vecí

Mnoho Slovákov má tendenciu „škrečkovať“ všetko čo sa len dá. Výsledkom je preplnený domov vecami, ktoré v skutočnosti nepotrebujú. Druhou najčastejšou chybou je preplnenosť interiéru.  Zaprataná miestnosť nebudí dobrý dojem. Skôr naopak. Každá vec má mať svoje miesto. Iba tak vytvoríte harmonický domov, kde neporiadok nebude hrať svoju úlohu.

3.    Zlé osvetlenie

Aj dnes mnohí z nás podceňujú potrebu viacerých zdrojov osvetlenia. Jedno centrálne svetlo v miestnosti je dnes „prežitkom.“ Navodenie príjemnej atmosféry si vyžaduje bodové svetlá, alebo šikovne zakomponované LED pásiky. Jedno centrálne svetlo pre prípadné návštevy ako aj romantickú večeru nie je vhodné.

4.    Nevhodná podlaha

Výber vhodnej podlahy je základom dobrého bývania. Často sa totiž stáva, že v otvorenom priestore si majitelia dajú nainštalovať rozdielnu podlahu. Poprípade nevhodne skombinujú podlahu s oknami či dverami. Skúste sa vyvarovať týchto chýb. Premýšľajte prakticky a účelne. Dlažba je vhodná do chodby, kde sa návšteva pohybuje v topánkach. Vhodnou alternatívou je aj dlažba v kuchyni. Na druhej strane v obývačke volíme plávajúcu podlahu, alebo koberec.  Dlažba v obývačke je chladná a budí dojem neutúlnosti.

5.    Pozor na funkčnosť

Pri zariaďovaní domácnosti je potrebné rešpektovať funkčnosť priestoru. Častou chybou je zariadenie, ktoré s ním nekorešponduje. Príkladom je zabudovaná pračka v kuchyni, alebo kôš na špinavé prádlo v najrôznejších častiach bytu. Vždy premýšľajte, či dispozícia danej miestnosti zodpovedá tomu, čo všetko v nej chcete mať uložené a súčasne či by ste sa v nej cítili príjemne.

6.    Nedokončené detaily

Väčšina z nás pri prerábke uskutoční základné veci a povie si, že toto teraz nie je dôležité a dokončí to niekedy nabudúce. A to je základná chyba. Ak vám chýba jedna dlaždička z obkladačiek, trčí vám kábel zo steny či nemáte zapojené svetlo nad kúpeľňovou skrinkou verte, že tieto detaily výrazne kazia dojem každej návšteve. Preto naša rada je jednoznačná. Myslite aj na detaily a neodkladajte ich na neskôr.

7.    Imitácie

Chyba, ktorá je na ústupe. Niektorí však dodnes sú jej fanúšikmi. Či už sú to imitácie známych maliarov, alebo sošiek. Dnes aj originálne doplnky nie sú tak cenovo nedostupné, doprajte svojmu domovu niečo výnimočné. Lacné imitácie nikdy nepridajú na vašom domove šmrnc ani status luxusu.

8.    Každá miestnosť iná

Svoj domov by ste mali chápať komplexne. Nemalo by sa stávať to, že jednu miestnosť máte zariadenú nábytkom po rodičoch a druhú novými minimalistickými kúskami. Celý byt by mal hrať v jednom tóne. Je preto vhodné sa rozhodnúť pre jeden štýl a podľa toho vyberať nábytok, farby ako aj doplnky do celého domu.

9.    Umelé kvety

Viacerí návrhári sú hákliví na umelé kvety. Domov by mal žiť svojimi majiteľmi. Ak chcete kvetiny, doprajte si živé kúsky. Dnes na výber máte množstvo zaujímavých rastlín v klasických ako aj netradičných kvetináčov. Dokonca sú aj o také, o ktoré nevyžadujú veľkú starostlivosť. Ukážte všetkým, že milujete svoj domova a prírodu. Ak predsa nie ste fanúšikom živých kvetov, odporúčame vám sušené kvety pred umelými.

10.    Strach z bielej

Mnohí pri zariaďovaní bytu majú strach z bielej steny a preto majú tendenciu ju ihneď farebne vymaľovať. A to je chyba. Biela je neutrálna a najuniverzálnejšia farba. Dokážete ňou presvetliť a menší priestor opticky zväčšiť. Ak máte radi farebnosť, vsaďte radšej na farebné dekorácie a doplnky.

← späť na Zoznam blogov

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia