Kategórie
 
 
 
 
 

Ako byť ekologický v domácnosti?

Ako byť ekologický v domácnosti?01.04.2020

Zo všetkých strán sa začalo hovoriť o ekológií, topení ľadovcov či zakázaní jednorazových plastov. Zozbierali sme pre vás niekoľko nápadov ako každý z nás môže byť doma ekologický a svojou maličkosťou prispieť k ochrane našej planéty.

← späť na Zoznam blogov

Rastliny sú eko

Jednou z najľahších možností ako byť viac ekologický je mať doma čo najviac rastlín. Mnohí majú na svojich balkónoch, alebo parapetných doskách svoje „minizáhradky.“ Obľúbené sú najmä jahody či malé paradajky. Na jednej strane ušetríte financie, pretože ich nemusíte kupovať v obchode a súčasne oceníte ich lahodnú domácu chuť. Okrem klasických rastliniek odporúčame aj čerstvé bylinky. Obľúbená je bazalka, ktorú môžete využiť pri príprave cestovín alebo petržlenová vňať. Tá je vhodná do najrôznejších nátierok a polievok.

Ušetrite na osvetlení

Pamätáte si ako vás rodičia hrešili za to, že ste po sebe nezhasli svetlo? Argumentovali vysokým účtom za elektrickú energiu. Dnes by k tomu doplnili aj to, že zbytočne svietiť je predsa neekologické. Nezabúdajte preto v miestnostiach v ktorých sa nenachádzate nesvietiť. Mnohí si  z tohto dôvodu do spoločných obytných priestoroch nechávajú inštalovať svetlo s pohybovým senzorom. Svieti len tam, kde v skutočnosti sú. Vhodným riešením sú aj LED žiarovky, ktoré v súčasnosti predstavujú dokonalejšiu a ekologickú variantu svietenia. Ich výrobcovia poskytujú dlhoročnú životnosť a neraz garantujú aj  90 % úsporu energie.

Svetlé farby pomáhajú

Jedna z vecí, ktoré pomáhajú byť šetrnejší k prírode sú aj svetlejšie farby. Svetlé farby na stenách či nábytku odrážajú viac svetla ako tmavé odtiene. Vystačíte sa tak aj so slabším osvetlením. Preto sú v súčasnosti pri zariaďovaní domácnosti trendy bledých, pastelových farieb. Odporúčame vám kombinovať bielu farbu so žltou, alebo šedou farbou. V prípade nábytku je to napríklad obľúbený dub bardolino. Spája v sebe eleganciu a moderný šmrnc.

Eliminujte plasty

Eliminovať plasty nie je až také ťažké ako sa na prvý pohľad zdá. Umelé jednorazové obaly na potraviny môžete vymeniť za nákup do vlastných sklenených nádob. Rovnako to platí aj v prípade kozmetiky, ktorú si môžete opakovane načapovať. Eliminovať plasty môžete aj tým, že budete používať textilnú nákupnú tašku či používať textilné vrecká na zeleninu. Myslite aj na to, že je ekologické kupovať výrobky od lokálnych výrobcov. Takým je aj Drevona - overený a  slovenský výrobca nábytku. Nakupovať od domácich výrobcov je rozhodne ekologickejšie ako vyberať nábytok od producentov, ktorí vyrábajú nábytok na druhom konci sveta a zanechávajú prepravou veľkú uhlíkovú stopu.

Ako separovať odpad?

Separácia odpadu je dnes pre mnohých štandardom. Vyskytujú sa však aj takí, ktorí ešte s ňou nezačali. Chceli by sme na nich apelovať, že to nie je náročné. Dnes jednotlivé mestá, mestské štvrte či dediny ponúkajú jednoduchú možnosť sa zorientovať aký druh odpadu patrí do ktorého kontajnera. Aj malá námaha v podobe separácie plastov, papiera a kovov sa okamžite premietne do životného prostredia. Rovnako tým môžete znížiť cenu za komunálny odpad. Práve tá v poslednom období výrazne narástla.

Pozor čo tlačíte

Častým problémom je aj plytvanie papiera. Ak tlačíte len pre svoju potrebu, môžete tlačiť viac stránok na jeden list papiera a aj obojstranne. Využívajte náhľady priamo vo svojom počítači aby ste zamedzili zbytočnému tlačeniu nesprávnych dokumentov. Niektoré tlačiarne ponúkajú možnosti úpravy dokumentov v náhľade. Ako je napríklad zoradenie strán, ich správne otočenie, alebo odstránenie zbytočných prázdnych strán. Základom ekológie je aj dodržovania jednoduchého pravidla aby sa tlačilo iba vtedy, keď to je to naozaj nevyhnutné. Dnes väčšinu dokumentov toitž môžete mať aj v elektronickej podobe. Zbavte sa preto zbytočných papierov a buďte viac ekologický.

Úsporné elektrospotrebiče

Posledné roky sa čoraz viac hovorí o spotrebe elektrospotrebičov. Medzi najväčších žrútov patrí vysávač, chladnička, alebo klimatizácia. Odporúčame vám preto všímať si ich spotrebu. Vhodnou alternatívou sú elektrospotrebiče s úsporným režimom a rýchlym vypínaním nepoužívaných častí. Niekedy môžete tak ušetriť aj polovicu bežnej spotreby daného elektrospotrebiča. Niektorí môžu namietať, že úspornejšie zariadenia sú drahšie a neoplatia sa. Je potrebné si však uvedomiť, že investícia sa vám v krátkom čase vráti a súčasne chránite aj životné prostredie.

Používajte MHD

Všetci dobre vieme, že autá patria medzi veľkých znečisťovateľov planéty. Rozhodnite sa preto pre radikálny krok a vymeňte auto za vlak, autobus, alebo bicykel. Inšpirujte sa zahraničím, kde neraz môžete na bicykli stretnúť manažéra v obleku na ceste do práce. Urobíte tak niečo pre svoje zdravie, nebudete trčať v nekonečných zápchach a súčasne sa nepodieľate na znečisťovaní ovzdušia.

← späť na Zoznam blogov

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia