Kategórie
 
 
 
 
 

Ako na malý byt? Ako si zväčšiť úložný priestor?

Malý byt a úložný priestor13.8.2019

Väčšina z nás by chcela väčší byt, kde by pohodlne zmestili všetko čo by chceli. Zatiaľ si však musíme vystačiť s efektívnym úložným priestorom. Pripravili sme preto pre vás niekoľko rád ako zväčšiť úložný priestor v malom byte.

← späť na Zoznam blogov

1.    Vyhadzujte a trieďte

Niekomu sa to môže zdať ako banálna rada, ale ruku na srdce, koľkí z nás by si mali poriadne pretriediť veci a vyhodiť tie, ktoré nepotrebujú? Ak máte malý byt, nie je účelné zdržiavať veľa vecí s ktorými máte sentimentálne spomienky, ale svoju reálnu funkčnú hodnotu už nemajú. V západných krajinách rastie životný trend mať čo najmenej vecí k životu. Zbavte sa všetkého čo nepotrebujete a objavíte nové a nepoznané voľne miesta vo svojom byte ako aj v živote.

2.    Všetko zaveste

Ak máte problém s malou úžitkovou plochou vášho bytu, jedným z riešením je využívanie poličiek. Zaveste jednoducho všetko čo sa len dá. Kúpeľňová skrinka so zrkadlom, polička s drobnosťami nad posteľou, kuchynská polička s koreničkami či pomocníkmi na varenie. Nech je to čokoľvek, skúste to zavesiť a odbremeniť plochu bytu od týchto vecí. Ak ich na poličkách pekne naaranžujete, bude to súčasne aj lepšie vyzerať ako keď boli voľne pohodené v byte. Ak nechcete, aby návšteva videla všetky vaše veci, môžete si vybrať uzatváracie poličky.

3.    Nábytok na mieru

Možno to nie je najlacnejšia alternatíva vytvorenia dodatočného úložného priestoru, patrí však k tým najefektívnejším.  Ak máte malý byt skúste popremýšľať nad nábytkom na mieru, ktorý dokonalo zapadne do menších priestorov tak, aby ste každý voľný kút či miesto dokázali efektívne využiť.  Pri tejto možnosti je dobré sa poradiť s odborníkom, ktorý vám dá niekoľko rád ako na to.

4.    Postreľ s úložným priestorom

Obľúbený úložný priestor, ktorý nie je vidieť a pritom je tak praktický. Ak máte problém, kam uložiť väčšie, alebo sezónne veci, odporúčame vám posteľ s úložným priestorom. Je stvorená na uskladnenie obliečok pre návštevu a iné menej využívané veci.  Manželská posteľ s úložným priestorom poskytuje veľkorysý priestor do ktorého zmestíte naozaj toho veľa. Dnes existujú pneumatické vyklápacie systémy a tak prístup do tohto úložného priestoru už nie je namáhavé.

5.    Vstavené skrine

Využite úložný priestor skríň až po plafón vášho bytu. Na to dobre slúži vstavaná skriňa. Dobrou voľbou je na mieru veľký roldor pri ktorom maximalizujete úložný priestor. Na vrch skrine nezabudnite uložiť veci, ktoré sa bežne nepoužívajú. Ako napríklad kufre. Policový a závesný systém vstavanej skrine môže byť doplnený praktickým košovým programom, alebo zásuvkami.

6.    Skryté možnosti kúpeľne

Kúpeľňa poskytuje nevídané možnosti úložného priestoru. Nezabudnite na skrinku pod umývadlom, kde môžete umiestniť umývacie prostriedky. Nad WC môžete umiestniť poličky, kde efektne naukladáte toaletný papier. Niektorí si v menších bytoch dávajú namontovať poličku priamo nad vstupnými dverami v kúpeľni, alebo WC. Ide o výborný  spôsob ako získať priestor, ktorý si nikto nevšimne.

7.    Obývačkovú stenu dajte preč

Je to síce na ústupe, ale obývačkové steny naozaj nepatria do malých bytov. Zaberajú veľmi veľa životného priestoru v miestnosti a ich efektívnosť využitia je tiež diskutabilná. Namiesto toho otvorte priestor a vymeňte nábytok za skrinky, poličky či rozkladacie kreslá.  Opäť platí to, že ak všetky veci, ktoré máte dokážete efektne upratať, nemusíte mať byt plný skriniek od podlahy až po plafón.  Druhou stranou tejto problematiky je to, že veľa úložného priestoru vás nenúti zbavovať sa nepotrebných vecí.  

8.    Dvojitá funkcia

Ak sa neviete zmestiť do malého bytu, skúste sa porozhliadnuť po nábytku s dvojitou funkciou. Jedálenský stôl môže súčasne slúžiť ako pracovňa. Rozkladacia pohovka sa počas noci premieňa na pohodlnú posteľ. Využiť môžete aj gauč s odkladacím priestorom, alebo  konferenčný stolík s úložným priestorom do ktorého môžete schovať napríklad deku, alebo vankúše pre prípadnú nečakanú návštevu.

← späť na Zoznam blogov

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia