Kategórie
 
 
 
 
 

Ako si vybrať komodu?

Akú komodu?24.9.2019

Praktická a univerzálna. Aj taká je komoda. Môžete sa s ňou stretnúť nielen v obývačkách, spálňach ale aj v detských izbách. Pripravili sme pre vás niekoľko rád, ako si vybrať dobrú komodu ktorá zvýrazní atmosféru vášho domova a súčasne bude plniť svoju praktickú úlohu.

← späť na Zoznam blogov

1.    Podľa miestností

Ak budete mať komodu v kuchyni, môžete ju využiť ako príborník na uskladnenie niektorých druhov potravín či kuchynského náčinia. Keďže ju budete využívať každodenne, mali by ste preto tomu prispôsobiť aj kvalitu materiálu a povrchového spracovania. Niektoré komody sú totiž viac dizajnovou či estetickou záležitosťou na ktoré si môžete odložiť fotografie rodinných príslušníkov či vázu s kvetinami. Ak ju chcete umiestniť v detských izbách, tam dbajte na kvalitné prevedenie a vhodnosť použitých materiálov.

2.    So šuplíkmi či presklená?

Šuplíkové komody si vyberajte najmä do spálne, alebo predsieni. Ich výhodu je to, že sú neraz hlbšie a vyššie. Poskytujú tak viacej úložného priestoru, ktorého nikdy nie je dosť. Na druhej strane presklené, alebo kombinované komody so šuplíkom a sklom umiestňujte do spoločenských častí bytu. Ako je napríklad obývačka či jedáleň. Dobrou voľnou je v presklených častiach vystaviť vzácnejšie kúsky porcelánu, skla či jedálenských súprav. Na dotvorenie atmosféry slúži aj moderné LED podsvietenie.

3.     Druh materiálu

Na výber máte široké farebné možnosti kombinácií ako aj povrchovej úpravy. Ak preferujete lacnejšie alternatívy môžete si vybrať komodu z laminovanej drevotrieskovej dosky (LDTD). Výhodou komody z laminovanej dosky je aj ľahká údržba a komoda je odolnejšia aj voči škrabancom.

4.    Najmä praktické

Napriek tomu, že komody sú neraz doplnkom v zariadení bytu, súčasne slúžia aj na odkladanie vecí. Nezabúdajte pri jej výbere na praktickosť. Ak je komoda hlbšia, zásuvky by sa mali dať naplno vysunúť (plnovýsuv), inak ukladanie vecí bude menej pohodlné. Kvalitní výrobcovia ponúkajú komody s tichým (guličkovým) pojazdom šuplíkov a ich tlmeným dojazdom (s brzdou).

5.    Rešpektujte štýl

Je samozrejmosťou, že komoda by mala rešpektovať štýl vášho domu. Niektorým sa môže hodiť rustikálna na podstavci, alebo nožičkách. Tieto komody bývajú často výrazne zdobené a tak sa nehodia každému. Modernými trendmi sú elegantné varianty s jednoduchými líniami. Zväčša v kombinácií s poličkami, polovičnými šuplíkmi či na celú šírku komody. Dobre si premyslíte, čo chcete do komody uložiť. Podľa toho budete vedieť či sa vám viac hodí komoda so zásuvkami, dvierkami či poličkami.

6.    Pozor na farbu

Dnes si môžete vybrať komodu v rôznych farebných prevedeniach a kombináciách. Pre moderné varianty je príznačná farebná variabilita jednotlivých šuplíkov. Dávajte si tu ale pozor, aby dobre zapasovala k ostatným druhom nábytku. Nič nepokazíte aj jednofarebnými komodami. Tie sú stále vyhľadávané. Podobne sú na tom aj biele komody. Je to najmä preto, že biela sa dá kombinovať so všetkými ostatnými farbami, ale aj tým, že na nej vynikne akákoľvek dekorácia.

7.    Pozor na priestor

Jednou z častých chýb pri výbere komody je nedostatok priestoru. Dobrá komoda vynikne najmä v otvorenom priestore. Je nevyhnutné, aby sa okolo nej dalo bez ťažkosti prejsť a súčasne jej všetky zásuvky či dvierka pohodlne otvoriť.  Bežná komoda by mala byť o niečo málo vyššia ako je pás bežného človeka. Nemôže svojou mohutnosťou rušiť okolitý priestor. Skôr opačne. Jej úlohou je prevzdušniť miestnosť a čo najviac ho otvoriť.

← späť na Zoznam blogov

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia