Kategórie
 
 
 
 
Filter parametrov
 
 

Ako vydezinfikovať domácnosť?

Korona23.03.2020

Aktuálna situácia ohľadom šírenia koronovírusu kladie zvýšené nároky na čistotu a hygienu každej domácnosti. Pripravili sme pre vás sumár praktických rád ako skutočne vydezinfikovať domácnosť a ochrániť sa tak pred škodlivými baktériami, plesňami či vírusmi.

← späť na Zoznam blogov

Nepovieme nič nové ak skonštatujeme, že základom je pravidelné umývanie a čistenie. Je potrebné si uvedomiť, že pri čistení choroboplodné zárodky len odstraňujeme, pri dezinfikovaní ich aj zabíjame. Je tak dôležité, aby ste po prvotnom čístení venovali pozornosť aj samotnej dezinfekcii. Aby sa na vyčistenom mieste vírusy skutočne nenachádzali.

 

Počkajte a opakujte

Nech už používate akýkoľvek dezinfekčný prostriedok vám odporúčame dôkladne si na jeho obale prečítať pokyny na použitie. V niektorých prípadoch totiž prostriedok môže a niekedy zase nemôže byť riedený vodou. Základným pravidlom je dodržiavanie pokynov na použitie. Pričom platí, že dezinfekčný prostriedok by mal pôsobiť na očistenom povrchu niekoľko minút. Súčasne myslite na to, že na čerstvo vydezinfikované miesta by nemali mať prístup deti, alebo domáci miláčikovia.

 

Správny smer čistenia

Ak ste sa rozhodli zatočiť so všetkými baktériami v domácnosti, nerobte častú chybu domácich gazdiniek. Čistite zásadne zhora nadol. Týka sa to nielen utierania prachu, ale aj dezinfekcie akýchkoľvek povrchov či nábytku. Začnite s najvyššie položenými miestami a pokračujte až k zemi.

 

Starostlivý výber

Posledné dni je v drogériách zvýšený záujem o dezinfekčné prostriedky. Pri pohľade na prázdne regály by vám mohlo napadnúť vyskúšať aj iné ako overené dezinfekčné prostriedky. Myslite ale na to, že dnes je na výber veľký počet najrôznejších a často aj špecializovaných prípravkov. Nikdy ich nekombinujte, alebo nezamieňajte. Ak je dezinfekčný prostriedok určený len do kúpelne, neumývajte s ním priestory kuchyne a naopak. Rovnako si dajte pozor aký dezinfekčný prostriedok použijete na povrch nábytku aby ste ho náhodou nepoškodili.

 

Najmä pravidelnosť

Mnohí sa v súvislosti s dezinfekciou a čistením pýtajú ako často je potrebné najrizikovejšie priestory upratovať. Odpoveď nie je jednoznačná. Odporúčame vám použiť sedliacky rozum. Čistiť a dezinfikovať spoločné rizikové priestory by ste mali každý deň. Najpoužívanejšie by ste mali pretrieť niekoľkokrát denne. Patria sem najmä kľučky na dverách vrátane vchodových, písací stôl, kuchynský stôl, mobilný telefón alebo ovládač od televízora.

 

Vymieňať pravidelne

Jedna vec je domácnosť poriadne vyčistiť a vydezinfikovať. Tá druhá je nezabudnúť aj na maličkosti. Jednou z nich je pravidelná výmena handier a špongií. Sú to totiž predmety, ktoré priamo prichádzajú do styku so znečistením, alebo nákazou. Handry je vhodné po použití vyprať najmenej na  60 stupňov. Špongie a iné predmety na upratovanie môžete namočiť do vracej vody s dezinfekčným prostriedkom. K tejto téme máme ešte jedno odporúčanie. Na upratovanie nepoužívajte handričky zo starého vyradeného oblečenia. Je totiž vhodné dezinfikovať pomocou materiálov, ktoré nezanechávajú vlákna.

 

Všetko s mierou

Napriek obmedzeniam, ktoré momentálne väčšina z nás zažíva je potrebné zachovávať pokoj. Niektorí pri upratovaní používajú priveľa dezinfekčného prostriedku v domnení, že vyčistia rizikové miesto alebo povrch. Vždy ich však používajte v množstve a spôsobom ako je uvedené na etikete, alebo obale daného výrobku. Myslite totiž na to, že priveľa dezinfekčného prostriedku môže byť pre človeka dráždivé, alebo toxické. Najmä pre dýchacie cesty. Odporúčame vám používať dezinfekčné prostriedky s rozvahou a rozumom.

← späť na Zoznam blogov

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia