Kategórie
 
 
 
 
 

Ako zariadiť kanceláriu?

Ako si zariadiť kanceláriu?14.10.2019

V práci trávime približne 1/3 dňa. Zariadenie kancelárie preto neberte na ľahkú váhu. Nemala by len pekne vyzerať, ale súčasne by mala spĺňať všetky požiadavky na ergonómiu a praktickosť. Pripravili sme si pre vás niekoľko rád ako si zariadiť kanceláriu, ktorá vás bude reprezentovať a súčasne sa v nej budete cítiť príjemne.

← späť na Zoznam blogov

Kancelársky stôl

Za pracovným stolom strávime 90 % pracovného času, preto pri jeho výbere myslite na dostatočné rozmery. Odporúčaná minimálna šírka stola je 140 cm a hĺbka 70 cm. Optimálna výška pracovnej dosky sa pohybuje medzi 70 - 75 cm. Ak vám to priestorové možnosti dovolia, vyberte si rohový stôl. Na jednej strane budete mať umiestnený počítač a dokumenty a na druhej môžete prijímať návštevy, alebo organizovať porady. Väčšina zamestnancov robí v súvislosti s kancelárskym stolom jednu zásadnú chybu. Má na ňom neuveriteľný neporiadok. Na všetky potrebné papiere slúžia kontajnery, regály, alebo kancelárske skrine. Pracovný stôl reprezentuje. Preto si vyberajte kvalitné prevedenie od overeného výrobcu. Ten ponúka okrem dobrých materiálov aj široký výber farieb.

Kontajnery

Kancelárske kontajnery sú veľmi obľúbené a praktické. Sú zväčša na kolieskach a preto sa dajú ľahko posúvať po priestore kancelárie. Výhodu je to, že ponúkajú úložný priestor, ktorý máte neustále po ruke. Na výber máte policové, alebo zásuvkové kontajnery s možnosťou praktického uzamknutia. Overte si aj kvalitu nožičiek a koliesok. Pri ich výbere dbajte na to, aby sa hodili k vášmu pracovnému stolu. Ideálna je kompatibilita pracovného stola a ďalšieho kancelárskeho nábytku od jedného výrobcu.

Kancelárska stolička

O vhodnej kancelárskej stoličke sa toho v poslednej dobe narozprávalo veľmi veľa. V každom prípade platí, že základom je dobrá ergonómia. Kancelárska stolička by mala mať možnosť nastavenia rôznych častí. Či už je to sedák, uhol sklonu, alebo výška podrúčok. Táto flexibilita umožňuje striedanie viacerých pozícií a poskytovať telu pohyb. Investovať do dobrej kancelárskej stoličky sa oplatí. Nezabúdajte si ju pred samotným objednaním vyskúšať.  Okrem stoličky máme pre vás ešte jeden tip. Ak máte vo firme barový pult, alebo múrik využívajte ho na  prácu po stojačky. Telefonáty a emaily budú rýchlejšie a akčnejšie. A súčasne sa viac hýbete, zlepšujete držanie tela a zrýchľujete metabolizmus. Práca si vyžaduje meniť sedenie v pravidelných intervaloch. Chvíľu po sediačky a potom po stojačky. To je tá správna kombinácia.

Kancelársky nábytok

Poriadok je základ každej dobrej kancelárie. Na to slúžia kancelárske skrine. Dnes máte možnosť si vyberať zo širokej ponuky rôznych výrobcov. Na výber sú samotné policové systémy, uzatváracie skrinky, alebo kombinácia so sklenými. Kvalitný kancelársky nábytok sa dá vyskladať podľa potreby, šikovne napasovať do každej kancelárie a najrôznejšie variovať. Tým, že sa v nej neraz nachádzajú hory dokumentov, musia byť kancelárske skrine dostatočne stabilné a pevné. Takýto druh nábytku sa nevyberá každý rok, preto aj ich dizajn by mal byť nadčasový. Vhodnou alternatívou je aj kancelárska zostava. Tá pozostáva z pracovného stola v kombinácií s rôznych kancelárskymi skrinkami.

Osvetlenie

V prípade svetla platí jedno pravidlo. Čím viac denného svetla, tým lepšie. Byť celý deň zavretý v konferenčných miestnostiach nie je žiadna výhra. Denné svetlo predsa podporuje tvorbu správnych hormónov, zvyšuje bdelosť a dodáva energiu.  Ak pracujete v práci aj večer, mali by ste sa vystríhať nasvietenej miestnosti. Odporúčame jemné tlmené svetlá, ktorá navodia pokojnú náladu. Ak potrebujete umelé osvetlenie, je vhodné si zvoliť lampu s nastavením uhla dopadu. Modernou variantou sú svetlá s dlhým ramenom, alebo praktické bodové svetlá. Nezabudnite, že osvetlenie v kanceláriách by malo poskytovať široké spektrum rozptylu svetla v miestnosti.

Farebnosť

O pohodu v kancelárii sa nestará iba kvalitný pracovný stôl či stolička. Rovnako dôležitý je aj výber farieb. Odporúčame vám voliť jemné pastelové farby, ktoré nepôsobia rušivo. Príkladom je uvoľňujúca svetlomodrá farba. Dobrou voľbou sú aj rôzne odtiene zelenej farby. Tá stimuluje kreativitu a pozitívnu náladu. Pri zariaďovaní kancelárie zamestnanci zabúdajú ešte na jeden dôležitý moment. Sú nimi rastliny. Na jednej strane farebne oživia miestnosť kancelárie a súčasne vytvárajú prirodzené prostredie v ktorom sa zamestnanci cítia príjemne.

← späť na Zoznam blogov

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia