Kategórie
 
 
 
 
 

Home office – Ako efektívne a pohodlne pracovať z domu?

Home office14.05.2020

Koronavírus urýchlil trend posledných rokov. Je ním home office, čiže práca z domu. Pre niektorých je to strašiak malej výkonnosti a efektivity, pre iných zase príjemný benefit. Ako však pracovať doma efektívne a najmä pohodlne? Máme pre vás niekoľko horúcich tipov.

← späť na Zoznam blogov

1.    Pohodlná kancelárska stolička

Sedieť celý deň v práci dá zabrať vašej chrbtici. Ak pracujete z domu, nepodceňujte dobrú a kvalitnú kancelársku stoličku či kreslo. Vyhnete sa tak ťažkostiam so stuhnutím svalov či bolestiam krížov. Dobrá kancelárska stolička by mala byť dostatočne ergonomická, poskytovať potrebnú a pevnú oporu chrbtice a mala by mať nastaviteľný sklon operadla. A presne také sú aj naše kancelárske stoličky a kreslá. Všetky sú navrhované tak, aby poskytovali maximálne pohodlie pre vašu akúkoľvek prácu.

2.    Dodržujte pracovný režim

Pracujete zvyčajne od siedmej do štvrtej? Okolo obeda si doprajete dlhšiu pracovnú pauzu? Pri práci z domu nemeňte všetky svoje zaužívané pracovné rituály. Ak máte home office, je vhodné dodržiavať svoj pracovný režim. Je to dobré pre vás ako aj pre vašich klientov či obchodných partnerov. Ak sú zvyknutí zastihnúť vás v nejakom konkrétnom čase pri počítači alebo telefóne, nemali by ste to meniť. Stanovený pracovný režim by mali rešpektovať všetci členovia domácnosti. Ak ste v práci, tak predsa nemáte čas pripravovať obed či odbehnúť si nakúpiť.

3.    Kancelársky stôl

Základným predpokladom efektívnej práce z domu je pevné pracovné miesto v podobe kvalitného pracovného stola. Vhodne vybraný pracovný stôl znamená rozdiel medzi produktívnou a zle zorganizovanou prácou. Mal by vám poskytovať dostatok priestoru a pohodlia. Odporúčame vám mať na prácu stabilné pracovné miesto. Nie je vhodné pracovať z pohovky a odkladať si notebook na konferenčný stolík. Výška kancelárskeho stola by sa mala pohybovať na úrovni 75 centimetrov. My v Drevone vieme veľmi veľa o pohodlnej práci. Dôkazom je aj naša aktuálna ponuka kancelárskych stolov.

4.    Nerušiť!

Práca z domu je náročná na sústredenie. Zatiaľ čo v práci vás môžu vyrušovať kolegovia, alebo nadriadení, doma sú to deti, televízor či mobilný telefón. Odporúčame vám počas pracovnej doby plnohodnotne sa sústrediť na pracovný výkon. Nerozptyľujte sa všetkými zbytočnými vplyvmi. Vypnite televízor, odložte mobil  na stôl a využívajte ho len na pracovné účely. Rovnako popri práci nevarte, neperte alebo neupratujte. Správajte sa tak, ako keby ste boli naozaj v práci.

5.    Kontajnery, regály  a kancelárske skrinky

Každý z nás sa pri práci potrebuje rozložiť s papiermi, zmluvami či diárom. Nezabúdajte na to, že ste doma. Po ukončení práce je vhodné všetky tieto pracovné veci odložiť do kancelárskej skrinky, kontajnera aby ste ich stratili z dosahu vašich očí. Je to dôležité aj z pohľadu vašej psychohygieny. Ukončite tak pracovnú časť vášho dňa a môže začať rodinná pohoda. Nie je totiž vhodné tráviť pohodový večer so svojimi najbližšími v obklopení pracovných papierov či zmlúv.

6.    Intenzívne komunikujte

Niektorí pracovníci sa pri práci z domu sťažovali na nedostatok sociálneho kontaktu.  Nahrádzali si to nadmerným využívaním sociálnych sieti a tak ich výkonnosť prudko klesla.  Možno si to ani neuvedomujete, ale počas bežného pracovného dňa komunikujeme s veľkým počtom ľudí. Ak ste doma, môžete to nahradiť intenzívnejším telefonovaním. Namiesto emailu, SMS či chatu daným ľudom môžete zavolať a dohodnúť sa s nimi okamžite cez telefón.

7.    Oblečte sa do práce

Našou poslednou radou na efektívnu prácu z pohodlia domova je odporúčanie, ktoré sa vám môže zdať na prvý pohľad pritiahnuté za vlasy. Z pohľadu psychológie ide však o dôležitý moment. Pracovať v pyžame je lákavé a pohodlné. Pracovný výkon je však v takýchto prípadoch minimálny. Oblečte sa preto tak ako keby ste išli štandardne do práce. Lepšie sa sústredíte na prácu a váš výkon pojde hore. Táto rada má ešte jeden drobný benefit. V prípade neočakávaného pracovného videohovoru budete naň ihneď pripravený.

← späť na Zoznam blogov

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia