Kategórie
 
 
 
 
 

Na vysokej nohe!

Barové stoličky2.7.2019

Barové stoličky sú elegantným a vyhľadávaným doplnkom každej modernej domácnosti. Pripravili sme pre vás návod ako si ich vybrať. O vašej spokojnosti rozhodujú neraz aj malé detaily. Ukážeme vám ako na to.

← späť na Zoznam blogov

1.    Spájajú priestor

Ak rekonštruujete domácnosť, alebo ste kúpili nový byt odporúčame si vybrať barové stoličky. Majú totiž jednu výbornú vlastnosť. Opticky dokážu rozdeliť miestnosť a súčasne ho komunikačne spojiť. Barové stoličky sú tak výborným riešením pre moderné otvorené priestory, kde barový pult je často dominantou daného miesta. Vhodnou alternatívou sú aj pre menšie byty, kde je potrebné šetriť priestor. Sú totiž priestorovo nenáročné a zodpovedajú modernému spôsobu života.

2.    Na veľkosti záleží

Barové stoličky sú určené k barovému pultu ktorého výška sa pohybuje okolo 80 centimetrov. Tie vyššie sú na úrovni 100 až 110 centimetrov. Výška barovej stoličky musí k tomu patrične zodpovedať. Odporúčaná výška sedenia je tak  65 až 70 centimetrov. Pri vysokom barovom pulte si ešte pár centimetrov prirátajte. Dôležitý je aj rozostup medzi jednotlivými barovými stoličkami.  Pre pohodlné sedenie je potrebné vyčleniť pre jednu osobu aspoň 55 centimetrov.  

3.    Kľúčový je materiál

Výber barových stoličiek je obrovský. Od drevených, plastových, kovových až po čalúnené.  Vyberajte si podľa toho, aby vám dokonale zapasovali do zbytku interiéru. Najmenej vhodnou alternatívou sú plastové stoličky. Sú totiž málo stabilné a neraz aj nepohodlné. Na druhej strane sú neraz dizajnovo najzaujímavejšie. Ak chcete mať stabilné sedenie odporúčame vám stoličku na pochrómovanej, alebo nerezovej nohe. Ich prednosťou je veľká stabilita a pevnosť.  Čoraz viac preferované sú aj drevené. Nesú totiž v sebe čaro elegancie.

4.    Pozor na otáčanie

Okrem nastavenia výšky je dôležité vedieť aj to, či je barová stolička schopná sa otáčať. Na výber máte pevné, ktoré akýkoľvek pohyb nepodporujú a otáčacie. Dajte si pri ich výbere pozor! Ak je otáčanie veľmi ľahké,  na stoličke sa budete cítiť nestabilne. Z nášho pohľadu vám odporúčame si stoličku najskôr vyskúšať. Mala by sa otáčať tak, že na jej pohyb potrebujete vyvinúť primeraný tlak. Vtedy je vaša stabilita a bezpečnosť optimálna.

5.    Operadlo a opierky?

Niektorí si vyberajú barové stoličky bez operadla. Tvrdia, že je to najmä z estetického hľadiska. Sme však presvedčení, že operadlo je dôležité. Sediaci by mal byť schopný  sa pohodne oprieť a dopriať svojej chrbtici oddych. Po namáhavom dni v práci operadlo ocení každý. Podobne je to aj s opierkami na ruky. Tie vám poskytnú zvýšený komfort, relax vašim chrbtovým svalom a preto vám ich taktiež odporúčame.

6.    Čalúnenie

Nezabudnite aj na to, že čalúnenie je pohodlnejšie ako sedenie na kovovej stoličke. Súčasne je ale náročnejšie na údržbu. Čalúnené barové stoličky odporúčame tam, kde sa často nekonzumujú jedlá a ich hlavnou funkciou je najmä sedenie. Ak si chcete zvoliť čalúnenie je potrebné myslieť na to, že stačí jeden zlý gombík na nohaviciach a môže si to odniesť poťah stoličky. Vyberajte si preto čalúnenie s hrubšou a trvácnejšou látkou. V súčasnosti viacerí dávajú prednosť jemnej umelej koži. Vyzerá pekne a súčasne dlho aj vydrží.

7.    Pozor na detaily

Tak ako v prípade iných doplnkov do domácnosti aj tu vám radíme barové stoličky pred samotnou kúpou dobre vyskúšať. Častou chybou je to, že nemajú stupienok na nohy. Ten by mal byť v umiestnený v správnej výške tak aby ste si počas sedenia mohli na naň pohodlne položiť nohy. Druhým častým nedostatkom je správanie stoličky po zosadnutí. Pri niektorých typoch sa pri prechode z odľahčenej polohy do vyššej rozkýve. Myslíte na to, že barová stolička je v prvom rade o praktickosti a až následne o dizajne a vzhľade. Pohodlie a stabilita pri sedení je totiž základom dobrého výberu.

← späť na Zoznam blogov

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia