Kategórie
 
 
 
 
 
vianocny-darcek-nabytok.jpg
 
 

Trendy v bytovom dizajne 2019

Trendy v bytovom designe 20192.5.2019

Trend chladných a neosobných priestorov je už definitívne za nami. Dizajnéri a návrhári na tento rok hlásia návrat k prírode, rôznorodosti s teplými odtieňmi farieb. Ukážeme vám trendy, ktoré v najbližšom období budú vládnuť bytovému dizajnu.

← späť na Zoznam blogov

1.    Farba

Farby sa tento rok dočkali veľkých zmien. V katalógoch predajcov nájdete výraznejšie farebné odtiene. Tie majú byť dopĺňané neutrálnymi farbami. Ako napríklad biela, hnedá, béžová, alebo tmavomodrá. Nemožno sa preto čudovať, že farbou roka podľa spoločnosti Pantone sa na tento rok stala koralová farba. Mnohí výrobcovia dávajú prednosť aj čisto neutrálnym farbám, ktoré hlásajú návrat k prírode. Či už je to sýta bledomodrá farba. Tá ma symbolizovať pozitívnu energiu, stabilitu, sebadôveru a najmä svoju nadčasovosť.

2.    Smart domácnosť

Už dlhšie sa hovorí o inteligentnom dome. Tento trend sa už nadobro usadil aj v bytovom dizajne. Pod smart domácnosťou si netreba predstaviť len pohovky s elektronickým polohovaním, alebo rozsvietením svetla na chodbe pri nejakom pohybe. Patrí sem aj automatické ovládanie žalúzii, otváranie brány dvojitým zabliknutím svetla vášho auta, či meranie spotreby elektriny. Rovnako si môžete cestou z práce vyhriať váš bazén na ideálnu teplotu, alebo vykúriť na diaľku svoju chatu ešte pred vašim príchodom. Jednoducho sem patrí všetko, čo môžete v domácnosti automatizovať tak, aby to robilo za vás.

3.    V hlavnej úlohe príroda

Návrat k prírode. Tak by sa dal charakterizovať rok 2019. Zatiaľ čo ešte prednedávnom prevládal trend studenej šedej farby, presklených priestorov s mnohými kovovými prvkami, dnes je situácia iná. Príjemné farby v kombinácii s drevom majú vytvárať vo vašom dome pocit bezpečia, pokoja a prírody. Dizajnéri sa sústreďujú na drevo v každom jeho prevedení. Trendom je malý kmeň stromu namiesto nočného stolíka či drevený obklad stien.  Váš domov musí byť najmä útulný a v harmónii s prírodou.

4.    Rôznorodosť kovov

Doterajšie pravidlo jedného druhu kovu v domácnosti už naplatí. Smelo kombinujte mosadz, oceľ, meď či zlatý lesk. Odteraz je dovolené všetko. Aj iné druhy kovov môžu totiž spolu ladiť a dopĺňať interiér. Netreba sa toho vôbec báť. Umenie kombinovať je najmä v detailoch. Vyskúšajte mosadzné zrkadlo, medené úchytky na nábytku či zlatý svietnik. Spolu s drevom a prírodnými neutrálnymi odtieňmi máte domov ako vyšitý.

5.    Koniec hrán

Strohosť nahradená útulnosťou sa v tomto roku prejavila aj v nábytku. Ostré hrany sa dostávajú do úzadia a sú čoraz nahradenejšie oblejšími a oválnejšími. Dôvod je jednoduchý. Dom má byť nielen na prvý pohľad pekný, ale najmä príjemný na život. Každá domácnosť totiž musí byť v harmónii s človekom, ktorý v ňom býva.  Okrúhle a oválne tvary majú ešte jedno pozitívum. Ak máte menšie deti, takýto nábytok je pre nich bezpečnejší, v porovnaní s ostrými hranami.

6.    Individuálny kus

Dlhoročnému pravidlu mať nábytok jednej zostavy nadobro odzvonilo. Dnes sa už nemusíte obávať zaobstarať si do obývačky komodu, skrinku, ktorá sa na prvý pohľad nepatrí do tej istej nábytkovej zostavy. Týmto nevšedným prístupom si byt ozvláštnite a súčasne  zvýraznite svoju individuálnosť. Smelo si vyberajte práve to, čo sa vám páči najviac. Prejavte svoje „chute“ a dajte priestor svojej kreativite.

7.    Pásiky a geometria

Uvoľnenosť sa prejavila aj v použití vzorov. Zatiaľ čo doteraz prevažovali komplikovanejšie motívy a vzory, teraz nastal čas pre jednoduché vzory, pásiky a geometrické vzory. Nebojte sa ich využiť nielen na vankúšoch, ale aj na stenách, bytových doplnkoch či nábytku. Tie môžete použiť nielen v obývačke či spálni, ale aj v kúpeľni. Jednoliaty priestor tak dokážete elegantne ozvláštniť. Aj v súčasnom bytovom dizajne totiž platí staré známe, že v jednoduchosti je krása.

← späť na Zoznam blogov

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia