Kategórie
 
 
 
 
Filter parametrov
 
 

Vyberáme jedálenský stôl - srdce každého domova

Jedálenské stolyStretáva sa pri ňom celá rodina, odohrávajú sa za ním nedeľné či slávnostné obedy a večere. Neraz slúži aj ako pracovný kútik. Jedálenský stôl je srdce každého domova. Jeho výber preto nepodceňujte. Ukážeme vám, ako si vybrať ten správny.

1.    Aká veľkosť je tá pravá?


Všetci sa zhodneme, že spoločné stolovanie a spoločne strávený čas s rodinou či priateľmi je mimoriadne dôležitý. Pri výbere veľkosti jedálenského stola tak vychádzajte z priestorových možností vášho domova, ale aj z predpokladaného počtu hostí, ktorí zaň najčastejšie zasadnú. Rátajte pritom s tým, že jedna osoba pre pohodlné stolovanie potrebuje priestor minimálne 60 x 40 centimetrov.


2.    Správny tvar rozhoduje


Najčastejšími variantmi je okrúhly, alebo obdĺžnikový jedálenský stôl. Obidva varianty majú svoje pozitíva a negatíva. Zatiaľ čo pri okrúhlom stole sedia všetci hostia rovnocenne, pri obdĺžnikovom je potrebné myslieť na to, kto bude sedieť za vrchom stola. Na druhej strane okrúhly stôl je náročnejší na priestorové požiadavky. Je vhodný najmä do väčších priestorov štvorcového pôdorysu. Priemer okrúhleho stola pre 3 – 4 osoby by mal byť okolo 100 centimetrov. Na druhej strane optimálna dĺžka obdĺžnikového stola pre štyri osoby sa pohybuje okolo 120 centimetrov.

3.    Vyberáme materiál


Podľa toho či preferujeme jedálenský stôl moderný, jednoduchý, exkluzívny či rustikálny vyberajte aj materiál z ktorého pozostáva. Pri výbere materiálu si preto najskôr premyslite aký štýl jedálenského stola by ste chceli a ktorý by dokonalo zapadol do vášho interiéru. Dlhodobo najobľúbenejším materiálom je drevo. A to zväčša smrek, borovica, buk ale aj tmavšie dreviny ako napríklad orech. Exkluzívne vyzerajú jedálenské stoly so sklenenou vrchnou doskou v kombinácií s drevom.  


4.    Aké stoličky k jedálenskému stolu?


Výber stoličiek k jedálenskému stolu sa riadi niekoľkými jednoduchými pravidlami. Ak máte stôl vysoký 75 centimetrov, pre pohodlné sedenie by malo byť sedadlo stoličky vo výške 45 centimetrov. Odporúčaná je aj rovnaká šírka sedadla. Dôležitým aspektom sú opierky na ruky. Stolička s opierkami by sa mala dať zasunúť pod stôl. Výška opierky by pritom nemala byť nižšia ako je úroveň lopatiek pri sedení. Ak má vaša jedáleň limitované rozmery, odporúčame vám zvoliť stoličky vo svetlejších tónoch. Moderné riešenie je použitie jedného typu stoličiek v dvoch alebo troch rozdielnych farebných odtieňoch. Jedálenský priestor tak oživíte a súčasne to bude vyzerať elegantne.


5.    Jedálenský stôl do malého bytu?


Klasický problém malých bytov je aj samotná otázka či umiestniť do neho jedálenský stôl. V moderných bytoch vidíme neraz, že ich obyvatelia stolujú priamo na konferenčnom stolíku, alebo využívajú časť pracovnej dosky. Za nás odporúčame jedálensky stôl aj v menších bytoch. Aj tu zohráva svoju dôležitú úlohu. Dnes však existujú praktické varianty rozkladacích či sklápacích jedálenských stolov. Nezaberajú tak veľa priestoru a pritom  pri početnejšej návšteve pohodlne splnia svoj účel. Rozmerovo objemnejšie stoličky pritom môžete nahradiť rohovou lavicou.

6.    Osvetlenie pre pravú atmosféru


Nad jedálenský stôl patrí veľké svietidlo s dostatočnou intenzitou žiarenia. Ak máte jedálensky stôl pre šesť a viac osôb odporúčame vám siahnuť po niekoľkých menších lampách a umiestniť ich v pravidelných intervaloch od seba. Závesné svietidlo by malo byť umiestnené vo výške 60 centimetrov nad stolovou doskou. Nezabúdajte aj na ďalšie detaily. Príjemnú atmosféru spoločného stolovania dotvára aj pekné predstieranie, kvalitný servis, poprípade sviečky.

← späť na Zoznam blogov
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia