Kategórie
 
 
 
 
Filter parametrov
 
 

Na čom sedíte v práci? Vyberáme kancelársku stoličku

Kancelárske stoličkyNie je jedno, na čom sedíte v práci. Strávime na nej predsa podstatnú časť nášho aktívneho života. Podľa akých princípov si ju však vybrať? Rozhoduje cena, materiál, alebo prevedenie? Ukážeme vám, že s dobrou kancelárskou stoličkou vydržíte pracovať dlhšie a súčasne si „neničíte“ svoje telo.

1.     Vyberajte stoličku podľa účelu

Niektorí výrobcovia na sedací nábytok a kancelárske stoličky kategorizujú stoličky podľa účelu použitia. A to nielen na pracovné a rokovacie stoličky, ale aj na manažérske, na 24-hodinové sedenie či anatomické. Kancelársku stoličku si tak vyberajte podľa toho, na čo ju budete využívať. Na pracovnú stoličku určenú k vám domov, kde strávite sedením len pár minút denne, sú kladené iné nároky ako od stoličiek na ktorej máte stráviť väčšinu pracovného dňa.

2.    Najskôr odskúšajte

Ku kancelárskej stoličke pristupujte ako k výberu matraca. Predtým ako si ju kúpite, nezabudnite si ju dôkladne vyskúšať. Mnohé majú viacero nastavení a súčasne viacero z nich sa nastavujú rozličnými spôsobmi. Pod sedákom býva zväčša schovaný návod na nastavenie jednotlivých častí stoličky. Nekupujte preto stoličku iba z fotografie na internete. Vyberte sa do kamennej predajne a posaďte sa ňu. Ihneď zistíte, či je tá pravá pre vás.

3.    Dobrá chrbtová opierka

Trendy hovoria jasne. Dobrá kancelárska stolička mala obsahovať synchromechaniku. Inak nie je vhodná na sústavné osemhodinové sedenie. Ide o mechanizmus, ktorý nastavuje operadlo do požadovaného sklonu, pričom nohy vám zastávajú stále v rovnakom uhle. Chrbtová opierka by mala mať možnosť nastavenia výšky a lumbálnej opory chrbta. Čoraz častejšie má chrbtová opierka aj sieťovinový charakter. Tá formuje a nahradzuje podporu chrbta.

4.    Kvalitné kolieska

Väčšina z nás sa pri výbere kancelárskej stoličky sústreďuje na výber koliesok. Ich výber závisí od typu podlahy. Na tvrdú podlahu (linoleum, viny, parkety) odporúčame zmäkčené kolieska s pogumovanou časťou. Inak by sa mohlo stať, že by vám stolička mohla utekať. Ak máte koberec, odporúčame kolieska s tvrdším povrchom. Mnohí však dávajú prednosť univerzálnym. Veľkosť koliesok je dostatočná, ak sa stolička pohybuje ľahko bez zvýšeného tlaku pri presune.

5.    Rôzne polohy sedenia

Pracovať v jednej pozícií počas celého dňa nie je zdravé pre vaše telo. Vyberte si stoličku, ktorá vám umožňuje čo najväčší rozsah polôh pri sedení. Stolička by vás mala nepriamo nútiť k striedaniu polôh. To však neznamená, že by ste na nej mali točiť, alebo hojdať. Pri každom posune, alebo náklone stolička musí kopírovať vaše telo. Viaceré firmy v súčasnosti začali preferovať anatomicky tvarované stoličky.

6.    Podrúčky, sedák a kríž

Obľúbený kríž stoličky je z nášho pohľadu otázka dizajnu. Najvhodnejšie sú kovové, alebo hliníkové. Mnohí preferujú aj plastové. Tie sú však náročnejšie na údržbu a pôsobia lacnejšie. Nezabúdajte aj na to, že podrúčky by mali byť mäkké a minimálne výškovo nastaviteľné. Súčasne by nemali mať hranatý tvar. Nemenej dôležitou súčasťou vybavenia je aj možnosť posunu sedáka a jeho dostatočná hrúbka. Z používaných materiálov je obľúbená najmä pamäťová pena. V lepšom prípade silikón.

7.    Hlavová opierka áno či nie?

Niektorí pri výbere kancelárskej stoličky preferujú model s hlavovou opierkou. My však hlavovú opierku považujeme za doplnok, pretože súvis medzi ergonómiou a kvalitou sedenia je totiž minimálny. Len máloktorá stolička má funkčnú hlavovú opierku, ktorá nekopíruje náklon chrbtovej časti, ale drží hlavu v  horizontálnej polohe. Súčasne je diskutabilné aj samotné využitie hlavovej opierky. Väčšinou ju aj tak využívame len v relaxačnej polohe. Napríklad pri telefonovaní.

← späť na Zoznam blogov
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia