Kategórie
 
 
 
 
 

Ako na veľké jarné upratovanie?

Ako na veľké jarné upratovanie?15.04.2020

Je tu jar a to je neklamný znak toho, že je najvyšší čas urobiť veľké jarné upratovanie. Ak vás pri tomto pomyslení chytá panika, nebojte sa! Pripravili sme pre vás návod ako jarnú očistu vášho príbytku zvládnuť rýchlo a bez ťažkostí.

← späť na Zoznam blogov

Dôsledné plánovanie

Pri akomkoľvek väčšom upratovaní mnohí robia základnú chybu. Začnú upratovať izby, v ktorých trávia najviac času. Ide napríklad o kuchyňu, alebo obývačku. Na ostatné miestnosti v domácnosti však nezostane zväčša čas, chuť, alebo energia. Preto je dôležité plánovanie. Každý deň sa venujte len jednej vyhradenej miestnosti. Pričom platí pravidlo, že sa vždy upratujte od najmenej používaných priestorov až po tie najfrekventovanejšie.

Vyhoďte nepotrebné veci

Existuje niekoľko pravidiel upratovania. Niektorí hovoria, že všetko čo ste nepotrebovali viac ako rok je vhodné na vyhodenie. Svetoznáma Marie Kondo vo svojej knihe „Kúzelné upratovanie“ radí dať všetko na jednu hromadu a pri každej jednej veci si povedať či vás robí šťastnými. Ak si takto vytriedite veci, zostanú vám v byte len tie, ktoré vám prinášajú radosť. Pre sentimentálne spomienky, nevhodné darčeky tak miesto určite nezostane. Nech už použijete akúkoľvek metódu myslite na to, že vyhodením nepotrebných vecí sa nielen zbavíte harabúrd, ale súčasne dáte priestor pre prílev novej čerstvej energie do vášho života. A to stojí predsa za to.

Pozor na chyby

V každej domácnosti sa objavuje niekoľko vecí, ktoré by si zaslúžili ísť okamžite do koša. Medzi tieto zbytočnosti patria zlomené slnečné, alebo dioptrické okuliare, ktorých opravu odkladáte na neurčito. Urobte si poriadok aj medzi vypísanými a prázdnymi perami.  V stojane na perá sa určite nejaké nájdu. Rovnako nemusíte mať nepreberné množstvo umelohmotných nádob na potraviny. Urobte si v nich poriadok a nechajte si len tie najpraktickejšie. Ak máte komoru, špajzu alebo väčšiu kuchyňu, určite v nej nájdete prázdne plastové alebo sklenené fľaše. Vyhoďte ich do príslušného kontajnera. Ak sa dá, odneste ich do obchodu. Jednou z najčastejších chýb je aj hromadenie starších novín, časopisov či katalógov. Všetko neaktuálne patrí do zberu.

Čo upratať v kuchyni?

Upratovanie kuchyne je náročné. Je tam veľa drobností na ktoré by ste nemali zabudnúť. Napríklad odstrániť z chladničky potraviny po dátume spotreby. Všetky riady poumývajte a odložte na svoje miesto. Na kuchynskej linke by mali zostať len tie najnevyhnutnejšie veci. Všetko čo sa dá upracte naspäť do skriniek. Práve v nich sa neraz hromadí neporiadok a preto bez váhania všetky veci pretrieďte. Samozrejmosťou je vyčistenie varnej dosky, pracovnej dosky a jedálenského stola. Po náročnom upratovaní sa môžete odmeniť čerstvými jarnými kvetmi, ktoré ozdobia každú kuchyňu.

Upratujeme kúpeľňu

Kúpelňa - malý priestor ktorý však na prvý pohľad ukáže či sa majiteľ o svoju domácnosť dôkladne stará. Pri jarnom upratovaní preto nezabudnite vyčistiť všetky škáry medzi kachličkami. Dnes existuje veľký výber najrôznejších prípravkov. My vám odporúčame používať namiesto agresívnej chémie rokmi overené domáce receptúry. Pomôcť vám môže napríklad sóda bikarbóna, alebo prášok do pečiva. S umývadlom, alebo vodovodnou batériou dokážu totiž zázraky. Okrem vyčistenia kachličiek, vane, alebo umývadla vyperte špinavé oblečenie aby váš kôš na bielizeň bol prázdny. Po vyčistení kúpeľne nezabudnite aj na príjemný osviežovač vzduchu.

Zakliata spálňa

Spálňa je často pri upratovaní veľkým problémom. Býva zväčša skrytá a tak v nej často končia veci ukryté pred zrakom každej návštevy. Myslite však na to, že v tejto miestnosti relaxujete. Aby ste mali výdatný spánok potrebujete mať na posteli čisté a voňavé obliečky. Matrac nezabudnite prevrátiť a povysávať. Ak sa vám kúsky oblečenia potulujú po spálni, ukážte im kde majú svoje miesto. A tým je predsa skriňa. Na to aby ste tam pomestili všetky svoje kúsky, nezabudnite prevetrať aj svoj šatník.

Čistá podlaha

Na to, aby sa ste mali dokonalo čistú podlahu je dôležité dôkladné povysávanie. Nezabudnite na všetky rohy, odsunúť kvetináče, prejsť po rohových lištách či povysávať pod skrinkami. Jednoducho všade tam, kde sa vysávač môže dostať. Zdôrazňujeme postupnosť. Najskôr sa musí poutierať prach a až následne sa môže vysávať. Po vysávaní odporúčame prejsť podlahy mopom, alebo vlhkou handrou. Zbavíte sa aj škvŕn a všetkých nečistôt, ktoré vysývač nedokáže odstrániť. K tomu je vhodné použiť čistiaci prostriedok na podlahy s jarnou vôňou. Celý domov tak bude voňať sviežosťou a čistotou.

← späť na Zoznam blogov

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia